Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana powietrza

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. W każdym numerze omawiamy najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Jakie są najważniejsze wymagania stawiane systemom wentylacyjnym?

Zadaniem systemu wentylacyjnego jest doprowadzanie do pomieszczeń świeżego powietrza i usuwanie zużytego, zawierającego wydychany przez nas dwutlenek węgla, niemiłe zapachy oraz znaczne ilości pary wodnej, będące następstwem korzystania z urządzeń sanitarnych, gotowania, spalania gazu w kuchni itd. Złe funkcjonowanie wentylacji może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców, dlatego jej wymagana sprawność została jasno określona w przepisach.

 

System wentylacyjny musi zapewniać:

 • usuwanie zużytego powietrza z kuchni, łazienek, toalet i pomieszczeń niewyposażonych w okna (garderoby, spiżarnie itd.);
 • nawiew świeżego powietrza do pozostałych pomieszczeń;
 • przepływ powietrza z pomieszczeń, do których ono dopływa, do tych, z których jest usuwane.

Należy zapewnić wymianę powietrza na poziomie co najmniej:

 • 70 m3/h w kuchni z kuchenką gazową;
 • 50 m3/h w kuchni z kuchenką elektryczną;
 • 50 m3/h w łazience;
 • 30 m3/h w wydzielonej toalecie;
 • 15 m3/h w pomieszczeniach bez okien.

Podkreślenia wymaga, że przepisy wyznaczają wartości minimalne, a nie takie, które gwarantują komfort w każdych okolicznościach. Między innymi z tego właśnie powodu w kuchniach i łazienkach zalecany jest montaż wentylatorów wyciągowych, umożliwiających okresowe zwiększenie intensywności wymiany powietrza do 120 m3/h.

Dlaczego znaczenie wentylacji w domach energooszczędnych jest tak duże?

Biorąc za podstawę minimalne dopuszczalne wartości wymiany powietrza, łatwo wyliczyć, że przez godzinę z typowego, niewielkiego domu jednorodzinnego wypływa przez kanały wentylacyjne (lub wypływać powinno) co najmniej 200 m3 powietrza! Oznacza to, że w sezonie zimowym musimy tyle samo zimnego powietrza, napływającego z zewnątrz w miejsce powietrza zużytego, ogrzać do temperatury wymaganej w mieszkaniu. Straty ciepła z tego wynikające szacowano do niedawna na 20–40% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku i traktowano jako nieuniknione.

 

Podejście to zmieniło się radykalnie, kiedy powszechną praktyką stało się dążenie do ograniczania strat energii. Ocieplanie fundamentów, ścian i dachów, stosowanie coraz szczelniejszej stolarki oraz inne tego rodzaju zabiegi zdecydowanie zmniejszyły ucieczkę ciepła przez przegrody zewnętrzne, a w rezultacie udział ciepła traconego przez kanały wentylacyjne wzrósł do poziomu 50–60%. A wtedy dla wszystkich stało się jasne, iż dalsze prace nad domem energooszczędnym wymagają radykalnego ograniczenia strat wentylacyjnych.

Adam Jamiołkowski
fot. Dreamstime

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".