Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Podłoga to wszystkie warstwy od gruntu po parkiet, panele lub płytki ceramiczne. Zależnie od tego, co jest jej podłożem – grunt czy strop – składa się ona z innych warstw i ma inne zadania do spełnienia. Aby wiedzieć, czym te dwa typy się różnią, warto poznać tajniki ich wykonywania oraz błędy, jakich należy unikać. Wszak by posadzka, czyli to, czym podłogę wykończymy, cieszyła oczy przez wiele lat, wszystkie warstwy pod nią muszą być solidnie wykonane.


Podłoga na gruncie albo na stropie, pod którym jest pomieszczenie nieogrzewane, powinna chronić przed ucieczką ciepła. W łazienkach i kuchniach musi być odporna na wilgoć. Podłogi między pomieszczeniami o różnych funkcjach mają także chronić przed przenikaniem hałasów: jedne – przed dźwiękami powietrznymi (np. rozmowa czy włączony telewizor), inne – uderzeniowymi (np. odgłosy używania narzędzi w domowym warsztacie czy tupanie dzieci w sypialniach na piętrze).

Na gruncie

Obecnie coraz częściej buduje się domy niepodpiwniczone, w których cała podłoga parteru znajduje się na gruncie. W domach z piwnicą, tylko w tym pomieszczeniu podłoga styka się z gruntem.

 

Podłogi na gruncie wymagają stabilizacji podłoża, w przeciwnym razie posadzce grozi odkształcenie w wyniku osiadania. Głównym zadaniem takiej podłogi jest ochrona pomieszczeń przed przenikaniem wilgoci z gruntu oraz przed ucieczką ciepła z wnętrz do gruntu. Za te zadania odpowiedzialne są poszczególne warstwy podłogi.

Warstwa wyrównująca

Po usunięciu warstwy ziemi urodzajnej (humusu) na wyrównanym gruncie rodzimym układa się podbudowę pod płytę betonową. Wykonuje się ją najczęściej z zagęszczonego piasku, pospółki lub żwiru. Podbudowę układa się kilkucentymetrowymi, starannie zagęszczanymi warstwami. Całkowita grubość podbudowy wynosi zwykle 15–20 cm, jednak może być bardzo różna w zależności od grubości warstwy humusu oraz planowanego wyniesienia poziomu podłogi ponad grunt.

 

Podbudowa może być jednocześnie warstwą termoizolacyjną, jeśli zastosujemy keramzyt. Ponieważ jego właściwości izolacyjne są gorsze niż właściwości styropianu, należy stworzyć z niego warstwę 2,5 do 3 razy grubszą niż standardowa grubość płyt styropianowych, które ma zastąpić. Ocieplenie z keramzytu będzie jednak droższe od płyt styropianowych.

Joanna Dąbrowska
fot. Pfleiderer

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".