Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podwyższenie ścianki kolankowej

Podwyższenie ścianki kolankowej to poważne przedsięwzięcie, wiążące się z dużymi nakładami pracy i kosztów. Ale taka przebudowa to często jedyna możliwość, aby na poddaszu urządzić wygodne pomieszczenie mieszkalne.


Domy z poddaszem użytkowym mają wiele zalet. Przede wszystkim przy tej samej powierzchni użytkowej zajmują na działce mniej miejsca niż budynki parterowe. Umożliwiają też zaaranżowanie pod spadzistym dachem cichej sypialni lub gabinetu do pracy. Nic zatem dziwnego, że najczęściej wybieranymi projektami domów są właśnie te przewidujące poddasze użytkowe.

 

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasz dom nie ma ścianki kolankowej lub jest ona za niska (poniżej 70 cm), aby zagospodarować poddasze? Otóż element ten można podwyższyć, choć operacja ta nie jest prosta i wykonuje się ją zazwyczaj wtedy, gdy i tak konieczna jest wymiana lub bardzo poważny remont więźby dachowej. Co prawda podniesienie całego dachu jest teoretycznie możliwe, ale w domach jednorodzinnych praktycznie niespotykane.

Niezbędne formalności

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest zgłoszenie prac w wydziale budownictwa i architektury lokalnego starostwa powiatowego. Ponieważ usunięcie pokrycia i więźby, podwyższenie ścianki kolankowej, a następnie wykonanie nowego dachu to poważna ingerencja w konstrukcję budynku, niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego. W dokumentacji musi się znaleźć ocena obecnego stanu budynku i konsekwencji przebudowy pod względem technicznym sporządzone przez konstruktora. Nadzór nad prowadzeniem prac warto powierzyć doświadczonemu kierownikowi budowy.

Cztery warianty

Ściankę kolankową można podwyższyć na kilka sposobów. Poniżej opisujemy technologię murowaną, żelbetową, drewnianą szkieletową oraz ściankę jako element więźby dachowej. Warianty te różnią się pod względem zastosowanych materiałów, a także sposobu i szybkości prac. Właśnie czas odgrywa szczególną rolę, ponieważ po rozebraniu dachu budynek nie jest chroniony przed ewentualnymi opadami. Znaczenie mają również warunki atmosferyczne podczas prowadzenia robót, a także technologia budowy – niektóre metody wymagają użycia dźwigu, a nie na wszystkie posesje da się nim wjechać. Wyboru należy więc dokonać w zależności od indywidualnych możliwości.

Norbert Skupiński
fot. Fakro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".