Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Instalacja domofonowa i alarmowa

Domofony są już standardem w nowo budowanych domach, coraz więcej inwestorów decyduje się też na wyposażenie budynku w instalację alarmową. Tego typu udogodnienia można zainstalować również w istniejących już domach – takie przedsięwzięcie wcale nie musi się wiązać z uciążliwym remontem, o ile wybierzemy urządzenia bezprzewodowe.

Montaż domofonu lub wideodomofonu

Typowy system domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym umieszczonymi przy furtce, oraz z zainstalowanego w domu unifonu z głośnikiem, mikrofonem i przyciskiem do otwierania furtki. Wideodomofon ma dodatkowo kamerę umieszczoną w zewnętrznej kasecie, a w po mieszczeniu panel z monitorem.

 

Sygnał pomiędzy tymi urządzeniami może być przesyłany drogą radiową lub przewodami. Z punktu widzenia inwestora planującego za instalować domofon lub wideodomofon w istniejącym domu wybór jednego z tych wariantów jest kluczowy. W przypadku systemu bezprzewodowego nie musimy się bowiem martwić tym, jak prze ciągnąć kable. Wystarczy zainstalować w domu unifon, a przy furtce zewnętrzną kasetę i zamek elektromagnetyczny. Co prawda trzeba do nich doprowadzić zasilanie, ale nie musi to być kłopotliwe – wystarczy poprowadzić przewody bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, którą umieszcza się przeważnie w pobliżu – w linii ogrodzenia. Instalator nie powinien mieć z tym najmniejszego problemu.

 

Z kolei wersja przewodowa wymaga przeciągnięcia kabli od furtki do domu, co jest już sporym przedsięwzięciem. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie instalacji wykorzystywanej dotychczas przez dzwonek. Jeśli jest to niemożliwe, nie pozostaje nic innego, jak rozebranie bruku lub rozkopanie trawnika i ułożenie pod powierzchnią nowych kabli. Do tego celu służą specjalne przewody, przeznaczone do układania w ziemi. W ogrodzie należy je zakopać na głębokości 60– 70 cm, pod podjazdem mogą być umieszczone płycej. Aby wyeliminować naprężenia związane z ruchami gruntu, przewód trze ba obsypać kilkucentymetrową warstwą piasku. 10 cm ponad nim należy ułożyć pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która uchroni przewód przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac w ogrodzie.

Norbert Skupiński
fot. Zamel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".