Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna panoramiczne i tarasowe

Szerokie przeszklenia są obecnie bardzo modne. W prawie każdym nowo budowanym domu wyjście na taras wyposażone jest w dwu-, trzya nawet czteroskrzydłowe drzwi. Coraz częściej wybierane są rozwiązania przesuwne. Choć są drogie, mają istotną zaletę – nie zabierają miejsca w pomieszczeniach.


Duże przeszklenia dekorują elewacje. Dodają jej lekkości i nowoczesności. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się na takie „wykończenie” przynajmniej jednej z elewacji. Zwykle jest to ściana w salonie z wyjściem na taras, czasem fragment sypialni czy gabinetu. Niekiedy duże przeszklenia planowane są jako okna nieotwierane, zajmujące dużą powierzchnię ściany. Chociaż przeważnie są to drzwi prowadzące na taras lub bezpośrednio do ogrodu.

 

Tradycyjne rozwieralne drzwi są najtańsze, niestety, po otwarciu wymagają pozostawienia wolnego miejsca w pomieszczaniu, utrudniają więc aranżację wnętrz. Ponadto by uniknąć zbicia szyb podczas przeciągu i zatrzaśnięcia się skrzydła, koniecznie trzeba je wyposażyć w hamulec i pamiętać o odpowiednim ustawieniu klamki, co ma szczególne znaczenie w czasie gwałtownych, letnich burz. Okna przesuwne, uchylno-przesuwne i podnoszono-przesuwne są wygodniejsze w użytkowaniu, bo po otwarciu chowają się na sąsiednie skrzydła.

 

Ponieważ przez okna ucieka ok. pięć razy więcej ciepła niż przez ściany zewnętrzne, planując przeszklenie dużych połaci, warto wybierać modele o współczynniku U niższym niż wymagane przepisami 1,3 W/(m²·K).

 

Szyby są istotnym elementem wpływającym na tę wartość. Obecnie stosuje się pakiety szybowe zbudowane z dwóch lub trzech tafli szkła (cieplejsze). Dodatkową ochronę przed ucieczką ciepła zyskamy, wybierając zestaw szybowy z tzw. ciepłą ramką – wkładką izolacyjną, która niweluje powstawanie mostków cieplnych na styku szyby z profilem. Zanim jednak wybierzemy konkretne rozwiązanie przeanalizujmy wszystkie możliwości rynkowe.

Rozwieralno-uchylne, przesuwne, a może podnoszono-przesuwne

Skrzydła drzwi tarasowych mają dużą powierzchnię i są ciężkie, zwłaszcza modele z pakietem trzyszybowym. Dlatego tak ważny jest sposób ich otwierania oraz okucia, które mają zagwarantować stabilność konstrukcji i komfort użytkowania takich przeszkleń. Do wyboru mamy trzy rozwiązania.

Joanna Dąbrowska
fot. Oknoplus

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".