Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Dach pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale i architektoniczną. Nie bez powodu nazywany jest więc „piątą elewacją” domu. Dlatego wybierając formę i barwę pokrycia powinniśmy zadbać o to, aby w harmonijny sposób komponowały się z elewacją i elementami stolarki okiennej i drzwiowej.


Kwestie estetyczne podczas wyboru pokrycia dachowego są bardzo istotne, jednak jego rodzaj zależy nie tylko od wizji architekta i naszych upodobań, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kąt nachylenia dachu, jego kształt, rodzaj materiału, a nawet kolor. Przy wyborze pokrycia istotne są również jego cechy gwarantujące spełnienie wymagań technicznych, trwałość i własności użytkowe oraz, oczywiście, koszty materiałów i robocizny.

 

Istotną rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa kąt nachylenia dachu. Dla poszczególnych rodzajów materiałów zalecane są różne graniczne (minimalne i maksymalne) kąty nachylenia. Przekroczenie tych wartości wymagać może wykonania dodatkowych warstw wodochronnych, istotnie zwiększających koszty pokrycia dachowego.

 

Kształt dachu jest istotny ze względu na konieczność dopasowania do niego pokrycia. Może to być trudne, szczególnie przy powierzchni łukowej. Różna będzie też ilość ewentualnych odpadów materiału pokryciowego.

 

Ciężar powierzchniowy pokrycia decyduje z kolei o wymaganej wytrzymałości konstrukcji dachowej, a więc rzutuje też na koszty jej wykonania. Lekkie pokrycia można bowiem układać na więźbie o mniejszych przekrojach elementów nośnych.

 

Odporność na warunki otoczenia będzie gwarancją wieloletniej trwałości pokrycia, a także utrzymania jego estetycznego wyglądu. Ma to szczególne znaczenie w rejonach przemysłowych (zanieczyszczenie powietrza), nadmorskich (zasolenie, wiatr), czy zalesionych (uszkodzenia mechaniczne, porastanie mchem).

 

Izolacyjność cieplna i akustyczna – choć pokryciom dachowym nie stawia się specjalnych wymagań w tym zakresie, to zwłaszcza zdolność do tłumienia hałasu powinna być brana pod uwagę przy ich doborze, gdy przykrywają bezpośrednio pomieszczenia użytkowe (poddasze mieszkalne).

Cezary Jankowski
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".