Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Schody

Schody wewnętrzne, prowadzące na piętro lub poddasze, powinny być wygodne i współgrać z charakterem budynku. Dlatego też ich konstrukcję i kształt najlepiej jest określić już na etapie wykonywania projektu budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, warto od razu zwrócić uwagę na lokalizację oraz sugerowany typ schodów i jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, zapytać projektanta o możliwość modyfikacji.


Na etapie budowy domu wykonuje się schody żelbetowe, które później mogą być w różny sposób wykończone. Czasami w ścianę wmurowuje się także specjalny element, pełniący funkcję wspornika, do którego potem mocuje się stopnie. Wspornikiem może być także żelbetowa belka nośna w osi schodów, którą również wykonuje się, gdy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Pozostałe rodzaje schodów zamawia się i montuje już podczas prac wykończeniowych. Zrobione zbyt wcześnie mogłyby bowiem pobrudzić się zaprawą tynkarską lub farbą.

Rodzaje schodów

Wybór ładnych, praktycznych, pasujących do charakteru domu schodów nie jest sprawą prostą. Sporym ograniczeniem jest często wielkość samego budynku oraz planowany rozkład i wystrój pomieszczeń.

 

Najłatwiejsze do wykonania, i co za tym idzie najtańsze są schody jednobiegowe. Mogą one mieć różną konstrukcję i być w różny sposób wykończone. Można z powodzeniem umieścić je w salonie lub w korytarzu, a wolną przestrzeń pod nimi – zwłaszcza gdy znajdują się przy ścianie – wykorzystać. Schody dwubiegowe ze spocznikiem zajmują nieco więcej miejsca, ale są wygodniejsze. Znakomicie sprawdzą się w nieco większych domach. Jeśli dysponujemy jeszcze większą ilością wolnej przestrzeni, warto zastanowić się nad niezwykle wygodnymi schodami trójbiegowymi z dwoma spocznikami.

 

Znacznie mniej miejsca zajmują schody zabiegowe. Są one jednak mniej wygodne, gdyż wyprofilowane stopnie mają różną szerokość i trzeba uważać, stawiając na nich stopy. Wygodniejszym rozwiązaniem są schody o konstrukcji wachlarzowej, mające z reguły niższe i bardziej rozłożyste stopnie. Jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, ale też drogie i wymagające dużej, otwartej przestrzeni. „Zminiaturyzowaną” wersją schodów wachlarzowych, rekomendowaną do niewielkich domów, są schody spiralne – niezbyt komfortowe, ale zajmujące bardzo mało miejsca. Można zrobić je na zamówienie lub po prostu kupić w markecie budowlanym. Oczywiście, są to tylko podstawowe rodzaje schodów.

 

Wiele konstrukcji ma charakter mieszany – w części są np. proste, a w części zabiegowe. Dużo zależy tu od uwarunkowań konstrukcyjnych domu, preferencji inwestora i wyobraźni architekta. Inna sprawa, że prosty bieg schodów rozpoczęty lub zakończony stopniami zabiegowymi pozwala ograniczyć ilość miejsca potrzebnego do zamocowania konstrukcji.

Tomek Wojciuk
fot. Domański

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".