Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

System rynnowy jest niezbędnym elementem dachu. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na połaci, co chroni ściany przed zalewaniem i zniszczeniem. W rynnach i rurach spustowych warto zainstalować dodatkowo system przeciwoblodzeniowy, który zimą pozwoli uniknąć zalegającego śniegu i sopli lodowych.

Rynny

Aby orynnowanie dobrze pełniło swoją rolę, musi być właściwie dobrane do dachu. Pod uwagę trzeba wziąć materiał, z jakiego ma być wykonane, kolorystykę, a także okres gwarancji. Podczas zakupów wiele zależy też od zasobności portfela inwestora, ponieważ ceny wyrobów mogą się znacznie różnić w zależności od producenta. Lepiej zdecydować się na sprawdzone i renomowane rozwiązania, ponieważ dobre rynny będą nam służyły przez wiele lat.

Materiał

Na polskim rynku dominują rynny wykonane z PVC i stali. Produkty z miedzi, aluminium i blachy cynkowo-tytanowej są droższe, więc nie zyskały takiej popularności. Największymi zaletami rynien z PVC są całkowita odporność na korozję i łatwość montażu. Poza tym wyroby te są niewrażliwe na drobne zarysowania – ewentualne rysy nie są widoczne dzięki barwieniu tworzywa w masie. Do wad należy zaliczyć podatność na zniszczenia mechaniczne, a także wrażliwość na promienie słoneczne – pod ich wpływem rynny mogą nawet zmieniać kolor, ponadto rozgrzany plastik bardzo się rozszerza.

 

Rynny stalowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i osuwający się śnieg. Pod wpływem uderzenia mogą się co prawda odkształcić, ale raczej nie pęknąć, więc taką usterkę można naprawić. Produkty ze stali dobrze znoszą zarówno silne nasłonecznienie, jak i niską temperaturę. Niestety, są trudne w obróbce – trzeba użyć do niej specjalistycznych narzędzi. Poza tym są podatne na korozję, szczególnie w miejscach, w których fabrycznie naniesione powłoki zostały uszkodzone.

Norbert Skupiński
fot. Lindab

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".