Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2015

Nawierzchnie z kostki i systemy nawadniania ogrodu

Najwięcej powierzchni w ogrodzie zajmuje zwykle trawnik i nawierzchnia utwardzona. Żeby jednak darń prezentowała się efektownie, musi być systematycznie nawadniana. By trakty wyglądały estetycznie, należy dobrać odpowiedni rodzaj bruku i prawidłowo go ułożyć.


Wiele jest materiałów, z których można zbudować nawierzchnie w ogrodzie, jednakże od lat rekordy popularności bije kostka brukowa. Jej producenci oferują zatem coraz to nowe wzory, kształty. Większość rodzajów bruku ma szerokie zastosowanie (trakty piesze, podjazdy, schody ogrodowe, patio). Z małych elementów łatwo układa się rozmaite wzory, faliste dróżki. Ponadto, niezależnie od jej wielkości, taka płaszczyzna obejdzie się bez dylatacji.

 

W kwestii nawadniania ogrodu – standardem staje się montaż automatycznych systemów. Podlewanie małej działki za pomocą węża i konewki może być przyjemnością, lecz w przypadku dużego terenu czynność ta staje się najczęściej przykrym obowiązkiem. System natomiast praktycznie nie wymaga obsługi i może działać nocą, gdy ciśnienie wody jest większe, a parowanie mniejsze. Instalacja stanowi dosyć drogą inwestycję, ale nie zapominajmy, że zapewnia znacznie mniejsze zużycie wody, niż tradycyjne podlewanie.

Właściwa kolejność prac

Będąc na etapie urządzania ogrodu (planując budowę nawierzchni utwardzonych, montaż automatycznego podlewania oraz innych instalacji), pamiętajmy o właściwej kolejności wykonywania prac. Dzięki temu unikniemy dodatkowych robót i wydatków. Rury i pozostałe elementy systemu nawadniającego należy poprowadzić w gruncie przed utwardzeniem podjazdu i ścieżek ogrodowych. Generalnie, wszelkie instalacje zaleca się układać po zakończeniu prac ziemnych w terenie (jak kształtowanie jego powierzchni czy wykopanie zbiornika wodnego) – dzięki temu nie trzeba ingerować w rozmaite obiekty czy budowle.

 

Jeśli zaś nawadnianie zakładamy w obrębie zagospodarowanej posesji, warto zatrudnić do tego sprawdzoną ekipę – wykonawcy z dużym doświadczeniem znają sposoby minimalizowania szkód związanych z montażem podziemnych części instalacji w gotowym ogrodzie. Przykładowo, aby nie niszczyć trawnika, płaty darni – zdejmowane w miejscach, gdzie planowane są wykopy – odkłada się na folię, a po zakończeniu prac układa z powrotem na miejscu (przy regularnym podlewaniu, darń szybko się zregeneruje). Montaż elementów nadziemnych – zraszaczy, linii kroplujących itp. – w każdym przypadku przeprowadza się po założeniu trawnika i posadzeniu roślin na rabatach.

Małgorzata Kolmus
fot. Polbruk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!