Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016

Systemy kominowe

Niemal w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Wyjątkiem są budynki wyposażone w rekuperator i pompę ciepła albo ogrzewane elektrycznie – ale takie rozwiązania wciąż stanowią rzadkość. Ponieważ komin stawia się raz na wiele lat, warto zadbać, aby był on trwały, bezpieczny i skutecznie odprowadzał na zewnątrz dym, spaliny i zużyte powietrze.

Systemy kominowe
Komin to jeden z tych elementów domu, który na pierwszy rzut oka niezbyt rzuca się w oczy. Tymczasem pełni bardzo ważną rolę – odprowadza na zewnątrz zużyte powietrze oraz dym i spaliny, powstające we wszelkiego rodzaju urządzeniach grzewczych.

 

Zadania te realizowane są przez następujące kanały:

  • dymowe – przeznaczone do podłączenia kotłów węglowych, kominków oraz pieców wolno stojących (tzw. kozy). Przeważnie mają średnicę 15, 18 lub 20 cm;
  • spalinowe – do podłączenia kotłów gazowych i olejowych, a także gazowych ogrzewaczy wody. Zazwyczaj mają średnicę do 8 cm, przy czym wymagane wymiary określa producent w dokumentacji kotła;
  • wentylacyjne – służą do odprowadzania powietrza w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich wymiary to najczęściej 14 × 14 cm (lub średnica 15 cm).

Zaleca się grupowanie w jednym kominie kilku kanałów o różnym przeznaczeniu. Elementy te – choć potrzebne – utrudniają bowiem aranżację wnętrz, dlatego im jest ich mniej, tym lepiej. Poza tym wykonanie komina oznacza konieczność zrobienia otworów w stropie i dachu, co podnosi koszty inwestycyjne. Każdy element wystający z dachu to również miejsce potencjalnych przecieków. Do tego dochodzą kwestie estetyczne – dach, szczególnie niewielkich rozmiarów – wygląda lepiej bez nadmiaru „wypustek”.

Norbert Skupiński
FOT. SCHIEDEL

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!