Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Już po kilku latach użytkowania ściany potrzebują odświeżenia i drobnych napraw – bo są zabrudzone, poobijane, pojawiają się na nich pęknięcia. Tym nieodnawianym od dziesięcioleci pomoże tylko generalny remont – zdarza się, że są zawilgocone i zagrzybione, tynk się ich nie trzyma, zazwyczaj są krzywe.

Remont ścian wewnętrznych
Odnawianie ścian kilkuletnich jest dość proste – o ile mamy równe tynki. Do malowania i klejenia tapet możemy sprowadzić malarzy, albo wykonać te prace samodzielnie. Remont starych ścian na ogół powierzamy fachowcom. Często roboty obejmują bowiem skucie starych tynków i położenie nowych, albo przynajmniej skrobanie starych powłok malarskich i wyrównywanie ubytków, pokrycie ścian płytami gipsowo-kartonowymi, układanie na nich okładzin z ceramiki, drewna czy PVC. Na początek omówimy odświeżanie ścian stosunkowo nowych. To zagadnienie potraktujemy wnikliwiej, mając na uwadze tych, którzy sami zabierają się za robotę. Poważniejszy remont starych murów opiszemy mniej szczegółowo, bo na samodzielnie kładzenie tynków decydują się nieliczni, a idzie raczej o pokazanie sposobów na odmienienie starych ścian.

 

Na ścianach nowych po kilku latach używania widać ciemne smugi nad kaloryferami, ślady dziecięcych rąk, plamy w kuchni. Nie da się uniknąć obitych narożników i dziur po źle wbitym gwoździu czy zbyt energicznie dosuniętym do ściany meblu.

MALOWANIE

To najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia – wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę. Ściany odkurzamy i myjemy ciepłą wodą z dodatkiem detergentu (nie stosujemy zawierających nabłyszczacze płynów do mycia naczyń) – dobrze jest sięgnąć po mydło malarskie. Dokładnie czyścimy narożniki i łączenia ścian z sufitem. Taśmami malarskimi zabezpieczamy krawędzie okien i drzwi, a folią meble, które zostają w pomieszczeniu, i podłogę. Drobne uszkodzenia wypełniamy zaprawą gipsową lub szpachlówką do tynku. Pęknięcia warto poszerzyć, pogłębić i zwilżyć przed uzupełnieniem. Szczeliny na styku otynkowanych ścian i płyt gipsowo-kartonowych wypełniamy akrylem. Plamy usuwamy wodą z mydłem malarskim i zamalowujemy farbą izolującą. Wyczyszczone ściany gruntujemy – co zwiększa przyczepność farby i zmniejszając chłonność podłoża, redukuje jej zużycie.

Janusz Werner
FOT. ŚNIEŻKA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".