Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna panoramiczne i tarasowe

Nowoczesne profile i okucia okienne pozwalają na realizację śmiałych wizji architektonicznych. Niemal wszystkie ściany budynków mogą być przeszklone – co widać na przykładzie biurowców czy galerii handlowych, a coraz częściej również domów jednorodzinnych.

Okna panoramiczne i tarasowe
Wielkoformatowe przeszklenia są obecnie modne. Nadają bryle budynku lekkości i nowoczesności. Otwierają wnętrza na otaczający krajobraz i doskonale je doświetlają – dzięki temu wydają się przestronniejsze. Okna panoramiczne najczęściej planuje się w salonie – zwykle jako przesuwne wyjście na taras. Niekiedy znajdują się także w innych pomieszczeniach, np. w sypialni czy gabinecie. Mogą stanowić fragment ściany – nie muszą się otwierać.

 

Pomimo że duże przeszklenia mają liczne zalety, pojawiają się wątpliwości, czy latem nie będą prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń, a zimą generować zbyt dużych strat ciepła. Czy nie okażą się zbyt ciężkie i niestabilne, albo czy nie obniżą poziomu bezpieczeństwa domowników. Obecnie producenci oferują wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym okna panoramiczne doskonale spełniają swoje zadanie.

WYTRZYMAŁE PROFILE

Materiał profili okiennych ma kluczowe znaczenie. Ramy muszą być bowiem wystarczająco sztywne, aby mogły zapewnić trwałość konstrukcji. Drzwi tarasowe z trzema szybami ważą niekiedy 500 kg – rodzaj profili (a także ich grubość) należy dobierać odpowiednio do wielkości i ciężaru oszklenia. Poszczególne materiały różnią się parametrami – najbardziej wytrzymałe jest aluminium i drewno.

 

Rodzaj i grubość ram decyduje też o izolacyjności cieplnej szklanej przegrody. Te najpopularniejsze – z PVC i z drewna – charakteryzuje podobna (dość wysoka) izolacyjność.

Małgorzata Kolmus
FOT. REHAU

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".