Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Czy centralne odkurzanie to luksus?

W domu trzeba sprzątać – niestety. Jesteśmy też raczej zgodni co do tego, że odkurzanie jest lepsze od zamiatania, bo kurz (a przynajmniej jego część) zostaje w worku, a nie przenosi się w inne miejsce. Czy odkurzacz centralny jest jednak lepszy od zwykłego? I ile tak naprawdę kosztuje?

Czy centralne odkurzanie to luksus?
Odkurzacz wynaleziono w XIX wieku i do lat 50. ubiegłego stulecia było to urządzenie drogie i luksusowe. Dziś ceny prostszych modeli do użytku domowego zaczynają się od stu kilkudziesięciu złotych. Nawet takie mogą być wyposażone w filtr HEPA, zatrzymujący 99% zanieczyszczeń (nie tylko kurz, ale także pyłki, alergeny i bakterie). Na drugim biegunie znajdują się kosztujące kilka tysięcy złotych roboty sprzątające, które działają bez naszego udziału – same się włączą, posprzątają, naładują. Jedyne, co robi człowiek, to opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia.

 

Klasyczny odkurzacz, jaki można zobaczyć w większości polskich domów, to korpus na kółkach, z silnikiem napędzającym turbinę, która zasysa śmieci do worka z papieru lub tkaniny. Brudy zbiera się rurą połączoną z korpusem giętkim wężem. Odkurzacz trzeba przenosić między sprzątanymi pomieszczeniami i poszczególnymi kondygnacjami. Urządzenie jest na ogół dość głośne (50, do 90 dB), a gdy papierowy worek się zapełnia, ssie z mniejszą mocą. Starsze modele wyrzucają do wnętrza mieszkania powietrze, w którym zostają drobiny kurzu.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM ODKURZACZA CENTRALNEGO?

W systemie odkurzania centralnego również mamy korpus, nazywany jednostką centralną i rurę z wężem lub sam wąż. Jednostka centralna jest na stałe umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym, np. garażu, a wąż wkłada się do gniazd w ścianach. Gniazda i jednostkę centralną łączy rurociąg, zbudowany ze sztywnych rur i kształtek z PVC, o średnicy ok. 50 mm, ze specjalną antystatyczną powłoką wewnątrz. Wzdłuż nich prowadzi się niskonapięciowe przewody elektryczne (12–24 V), potrzebne do sterowania systemem.

 

Rurociąg najłatwiej ułożyć na etapie stanu surowego – rury umieszcza się pod wylewkami, w bruzdach w ścianach i w kanałach (szachtach) instalacyjnych, np. równolegle do pionów kanalizacyjnych. Fachowcowi z firmy sprzedającej odkurzacze zajmie to dzień, a za robociznę z materiałem zapłacimy tysiąc kilkaset zł. W użytkowanym domu montaż centralnego odkurzacza, ze względu na koszty i bałagan, najlepiej połączyć z generalnym remontem.

Janusz Werner
FOT. BEAM

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".