Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kupujemy wełnę mineralną

Wełna mineralna występuje w bardzo wielu odmianach. Różnice pomiędzy nimi są przy tym znacznie większe, niż w przypadku styropianu. Dlatego przy wyborze musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy są niezbędne przy danym zastosowaniu.

Kupujemy wełnę mineralną

Najpopularniejsze w naszym kraju zastosowanie wełny mineralnej to izolacja dachów skośnych. Tu wszelka konkurencja zostaje daleko w tyle i spora część inwestorów najpewniej nawet nie wie, że można do tego celu użyć np. specjalnych odmian styropianu lub pianek w postaci płyt lub natryskiwanych bezpośrednio. Jednak wełna może służyć również do izolacji praktycznie wszystkich części budynku.

M N OGOŚĆ ZASTOSOWAŃ, MNOGOŚĆ ODMIAN

Wełna mineralna występuje w wielu wersjach, nieraz o skrajnie odmiennych właściwościach – od bardzo lekkich i miękkich niczym wata mat, po twarde i kilka razy cięższe płyty. Stąd też zróżnicowanie przeznaczenia – wyrób bardzo dobry do izolacji więźby dachowej kompletnie nie nadaje się do ocieplania ścian dwuwarstwowych. Mianem wełny mineralnej określa się przy tym dwie grupy produktów – wełnę szklaną, o dużej elastyczności i dość małej gęstości, oraz wełnę skalną (bazaltową) o większej gęstości i mniejszej elastyczności.

 

Ich izolacyjność cieplna jest podobna, a pozostałe właściwości na tyle zbliżone, że w większości zastosowań oba rodzaje można wykorzystywać zamiennie. Wszak jest jeden istotny wyjątek – wyłącznie wełna skalna występuje w postaci płyt nadających się do ocieplenia ścian dwuwarstwowych, z pokryciem z tynku cienkowarstwowego. Jakie dodatkowe cechy musi jeszcze mieć omówimy nieco dalej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Knauf Insulation

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".