Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

W każdym domu użytkuje się liczne urządzenia elektryczne, rozmaite oświetlenie, alarm, komputery itp. Potrzebna jest do nich nowoczesna instalacja elektryczna oraz odpowiedni osprzęt. Instalacje biegną pod tynkiem, natomiast osprzęt i oświetlenie są widoczne i powinny harmonizować z wystrojem wnętrza.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Nawet jeśli elektrycy doskonale skonfigurują oraz rozprowadzą domową instalację elektryczną i teletechniczną, nie skorzystamy z niej bez osprzętu elektroinstalacyjnego i oświetleniowego. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp, ponieważ obecnie kładzie się nacisk na funkcjonalność i designerski wygląd tego rodzaju wyposażenia.

OSPRZĘT ELEKTROINSTALACYJNY - CO TO TAKIEGO?

Najogólniej ujmując, składają się na niego widoczne na pierwszy rzut oka gniazda i łączniki, którymi sterujemy oświetleniem i używamy do uruchomienia różnego rodzaju urządzeń domowych i instalacji, a także mniej widoczne – bo zainstalowane w rozdzielnicy, albo w puszkach instalacyjnych – aparaty zabezpieczające (tj. wyłączniki nadmiarowoprądowe, różnicowoprądowe) oraz elementy sterujące (np. czujniki ruchu, wyłączniki zmierzchowe, zegary).

 

Liczbę i lokalizację gniazd, łączników i pozostałych elementów osprzętu konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Najlepiej jest sporządzić dokładny plan każdego pomieszczenia, uwzględniając położenie mebli i urządzeń. Elementy osprzętu można montować pojedynczo, bądź w kilkuelementowych modułach i na etapie układania instalacji dobrać do nich odpowiedni rodzaj puszek (w sprzedaży są puszki pojedyncze, pojedyncze łączone na zatrzaski i kilkusekcyjne). Grupowanie osprzętu jest praktyczne i estetyczne – przydaje się m.in. przy urządzeniach RTV i kina domowego. Moduły zajmują mniej miejsca, biegną w pionie lub poziomie, a obok gniazd i łączników ewentualnie mamy dostęp do programatorów i sterowników.

Lilianna Jampolska
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".