Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe z napędem

Dom zamyka się oknami i drzwiami, natomiast garaż – bramą. Wrota trzeba odpowiednio dobrać, gdyż różnią się termoizolacyjnością i sposobem otwierania. Nie warto rezygnować z napędu, który bardzo podnosi komfort obsługi.

Bramy garażowe z napędem

Od tego, gdzie znajduje się garaż i czy będzie on ogrzewany, zależy między innymi jej izolacyjność termiczna. Wrota nieizolowane termicznie zakłada się tylko w wolno stojących lub nieogrzewanych pomieszczeniach parkingowych, natomiast starannie uszczelnione i wypełnione materiałem izolacyjnym – we wszystkich garażach ogrzewanych, usytuowanych w obrębie domu.

 

Kupując model z ociepleniem, koniecznie należy kierować się wartością współczynnika przenikania ciepła U całej bramy, opisanym przez producenta w certyfikacie dołączonym do każdego modelu. W 2017 r. zmieniły się przepisy dotyczące ciepłochronności bram garażowych – obecnie współczynnik U wrót w ogrzewanym pomieszczeniu nie może być wyższy niż 1,5 W/(m2·K), a już od 2021 r. – niż 1,3. Pożądaną izolację termiczną producenci uzyskują poprzez włożenie, między warstwy pancerza, płyt styropianu lub wypełnienie wewnętrznej przestrzeni pianką poliuretanową. Do uszczelnienia stosują natomiast ciepłe łączenia jej segmentów oraz uszczelki na styku z ościeżnicą i posadzką. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że solidnie ocieplone wrota są o 20–40% droższe od nieocieplonych.

 

Na końcową cenę wpływają również wygląd i wyposażenie bram. Dziś producenci są w stanie wykonać modele w ogromnej ilości wzorów i faktur. Oferują wzory imitujące deski, kasetony, pionowe listwy, w wersji gładkiej albo wytłaczanej. Ponadto, na życzenie klientów, wyposażają wrota w pochwyty, rygle, przeszklenia ze szkła tradycyjnego lub akrylowego, bądź z przezroczystych płyt poliwęglanu. Proponują także dodanie do nich drzwi. Kolorystykę wrót najczęściej dopasowuje się do okien i drzwi, albo do elewacji i dachu. Standardowe barwy to biel i brąz. Za inne trzeba zapłacić co najmniej 20% więcej.

Lilianna Jampolska
fot. Novoferm

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".