Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe

Skuteczne odprowadzenie wody z połaci za pomocą rynien i rur spustowych to dopełnienie dobrze wykonanego pokrycia dachu. W uzasadnionych przypadkach i na skomplikowanych dachach system odprowadzania wody powinien być wspomagany instalacją przeciwoblodzeniową. Brak skutecznego systemu rynnowego oraz zaleganie lodu i śniegu na dachu może bowiem powodować uszkodzenia budynku.

Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe

NIEWŁAŚCIWE DOBRANIE PRZEKROJU RYNIEN I RUR SPUSTOWYCH

Efektywne odprowadzenie wody z połaci dachu powinien gwarantować system rynien i rur spustowych. Aby tak było, elementy te muszą zostać poprawnie zaprojektowane. Przekroje rynien i rur dobiera się w zależności od wielkości dachu oraz nachylenia poszczególnych połaci. Błędem jest zaplanowanie elementów o zbyt małych przekrojach, które podczas intensywnej ulewy nie nadążą z odbiorem wody spływającej z dachu.

NIEDOSTATECZNA LICZBA LEJÓW I RUR SPUSTOWYCH

Projekt orynnowania obejmuje również obliczenie wymaganej liczby spływów – lejów i rur spustowych, które mają wpływ na funkcjonowanie całego systemu odwodnienia dachu. Nawet jeśli przekroje rynien są właściwie dobrane, a rur spustowych jest za mało, to może to oznaczać spiętrzanie się wody podczas intensywnych opadów deszczu i przelewanie się jej z rynien.

NIEUWZGLĘDNIENIE RUCHÓW TERMICZNYCH RYNIEN

Każdy system rynnowy (nieważne z jakiego materiału został wykonany) poddawany jest ciągłym obciążeniom atmosferycznym, działaniu wysokiej i niskiej temperatury, naporowi śniegu i lodu podczas zimy. Aby był bezawaryjny przez długie lata, jego montaż musi uwzględniać ruchy termiczne elementów rynnowych, zarówno z PVC, jak i stali, które pod wpływem zmian temperatury rozciągają się i kurczą. Rynny powinny być jedynym elementem systemu, który jest ruchomy – montowany na zatrzask bez skręcania, klejenia czy lutowania. Dlatego nawet w systemach, gdzie przewidziano taki sposób łączenia elementów, pozostawia się elementy umożliwiające kompensację ruchów termicznych. Ułatwia to instalację i daje gwarancję prawidłowego osadzenia rynien.

Tomasz Rybarczyk
fot. Galeco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".