Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Dobór technologii stawiania ścian zewnętrznych i materiałów na nie jest bardzo szeroki. W większości inwestorzy decydują się jednak na ściany murowane z ceramiki (najczęściej poryzowanej) lub betonu komórkowego. Ale do wyboru są jeszcze silikaty i keramzytobeton oraz konstrukcje szkieletowe, z bali i z kształtek styropianowych. Wszystkie technologie spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, różnią się tempem budowy, sposobem wykończenia elewacji i kosztami.

Ściany zewnętrzne

Obecnie większość budowanych domów jest wznoszona w technologii murowanej, znanej, lecz dość czasochłonnej. Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim tempie prac, możemy zastosować szkielet drewniany lub drewniane bale lub inną technologię prefabrykowaną. Do domu postawionego w ten sposób można się przeprowadzić już po 3–4 miesiącach od rozpoczęcia budowy, co w przypadku murowania ścian oznacza na ogół przynajmniej rok, a zwykle dłużej. Można wprawdzie nieco ten proces przyspieszyć, ale zalecane przerwy – pozwalające na osuszenia konstrukcji ścian z wilgoci technologicznej oraz wyschnięcie spoin, tynków i posadzek – zwykle wymuszają minimum roczny cykl budowy. Nie należy skracać tego czasu, bo mokre mury mogą być przyczyną pojawienia się wilgoci także we wnętrzach.

 

Ponadto świeżo wybudowane mury osiadają i gdy zostaną zbyt szybko pokryte tynkiem, może on popękać. Szybkie tempo alternatywnych technologii wynika natomiast z faktu, że większość prac z placu budowy zostaje przeniesiona do fabryki, gdzie powstają nawet całe gotowe ściany. Stawianie takiego domu oznacza, poza niezbędnymi fundamentami, montaż dużych elementów, najczęściej przy użyciu dźwigu. Ewentualnie, tak jak w domach szkieletowych, prawie nie ma prac mokrych – betonowania, tynkowania, itp.

 

W przypadku technologii murowanych, na ogół do wznoszenia ścian zatrudnia się murarzy, do postawienia dachu cieśli i dekarzy, czyli kilka ekip wyspecjalizowanych w danym rodzaju robót. W przypadki budowy domu z prefabrykatów – zwykle angażuje się generalnego wykonawcę, który zna technologię i prowadzi budowę od początku do końca.

 

Przeważnie decydując się na budowę własnego domu, inwestor wie, z jakiego materiału chce stawiać ściany. To pierwszy wybór, jakiego trzeba dokonać. Najlepiej skonsultować możliwe rozwiązania z architektem, który będzie dom projektował. Projekty katalogowe często oferowane są też w co najmniej dwóch wariantach. Każdy projekt domu precyzyjnie określa rodzaj budulca i jego wymiary (grubość pustaków), które w zależności od technologii budowy z ociepleniem lub bez, przekładają się na końcową grubość przegród. Wszelkie wyliczenia – dotyczące termoizolacyjności, nośności i wytrzymałości ścian – robione są bowiem dla konkretnego wyrobu o odpowiednich parametrach.

Joanna Dąbrowska
fot. Solbet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".