Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe i akcesoria

Przed zimą większość inwestorów chce zadaszyć swój wymarzony dom. Sam wybór pokrycia dachowego to jedno z przyjemniejszych zadań – w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów pokryciowych można przebierać. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach.

Pokrycia dachowe i akcesoria

Rozmaite materiały pokryciowe łatwo porównać, obejrzeć na dachu, wziąć do ręki w składzie budowlanym. Jeżeli pokrycie wybieramy przed wzniesieniem domu – mogłoby się wydawać, że nic nas nie ogranicza. Nic bardziej mylnego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może określać nie tylko kształt i spadek dachu (np. dwuspadowy, o kącie nachylenia 40–45°), ale nawet jego kolor. Dlatego przed podjęciem decyzji sprawdźmy zapisy planu.

 

Dach na dom, który już stoi, powinniśmy wybrać zgodnie z projektem budowlanym. Jeśli przyjdzie nam do głowy zmieniać pokrycie po wzniesieniu budynku i konstrukcji dachu (czyli więźby), napotkamy ograniczenia wynikające z właściwości materiałów pokryciowych. Ewentualną zmianę trzeba też koniecznie uzgodnić z uprawnionym konstruktorem.

OGRANICZENIA

Wybór wymarzonego pokrycia mogą utrudnić lub uniemożliwić dwie cechy materiałów pokryciowych – waga i szczelność. Generalnie, ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie i ciężkie. Do lekkich zaliczamy te, których ciężar nie przekracza kilkunastu kg/m2. Czyli blachy płaskie, blachodachówki, gonty bitumiczne, faliste płyty bitumiczne. Pokrycia ciężkie ważą kilkadziesiąt kg/m2 i zalicza się do nich dachówki ceramiczne oraz cementowe, a także stosowane sporadycznie strzechę i łupek.

Janusz Werner
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".