Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Kominy są niezbędne w prawie każdym domu. Powinny być tak dobrane i eksploatowane, by nie zaburzały pracy kotła, nie osadzał się i nie wytrącał się w nich nadmiar sadzy oraz nie przysparzały trudności z rozpaleniem ognia w kominku. Wadliwie postawiony komin może również zaburzać działanie automatyki kotła, a nawet doprowadzić do pożaru.

Kominy

Już na etapie projektowania domu należy podjąć decyzje dotyczące konieczności budowy komina, jego rodzaju i usytuowania. Sprawę trzeba przemyśleć, biorąc pod uwagę to, jakim paliwem będzie ogrzewany budynek oraz czy będzie w nim kominek. Wszystkie substancje powstające w kotle i w kominku muszą zostać bowiem odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nimi współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał.

 

Jeżeli na etapie projektu nie jesteśmy pewni, czym dom będziemy ogrzewać – najbezpieczniejszym, rozwiązaniem będzie zaprojektowanie miejsca na komin uniwersalny, wyposażony w dwa przewody, pozwalający na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe. Niestety to dość kosztowne rozwiązanie. Tańszą alternatywą jest budowa komina odpowiedniego dla paliw stałych i ewentualne dodanie do niego wkładu dla kotła gazowego.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu i oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a więc ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki.

Joanna Dąbrowska
fot. Plewa

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".