Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Alarmy i instalacje inteligentne

Własny dom dla każdego jest miejscem szczególnym. Tu spędzamy większość wolnego czasu, odpoczywamy, spotykamy się z rodziną. Wprowadzając się do nowego budynku, czynimy odpowiednie starania, aby był on bezpieczny, komfortowy i ekonomiczny w utrzymaniu. Aby taki był, niezbędne jest wyposażenie go w system alarmowy i najlepiej też w instalację inteligentną, umożliwiającą wygodne zarządzanie wieloma domowymi urządzeniami.

Alarmy i instalacje inteligentne

Instalacja alarmowa to obecnie już standardowe wyposażenie każdego nowego domu. Na najprostszy system z montażem wydamy 2000–3000 zł, z czego większą część możemy podzielić na raty i wyposażyć system w czujki i urządzenia dopiero po przeprowadzce, na etapie układania instalacji elektrycznej prowadząc tylko niezbędne przewody.

 

Instalacja inteligentna jest znacznie droższa. Niezbyt rozbudowany system kosztuje ok. 20 000 zł. W obu instalacjach cena zależy od skomplikowania systemu, liczby urządzeń, funkcji, jakie one będą pełnić i możliwości sterowania. Górnych granic kosztów w zasadzie nie ma, szczególnie w przypadku automatyki budynków. Przyjmuje się jednak, że średnio stanowią one 2–3% ogólnych kosztów zakupu działki i jej zagospodarowania oraz zbudowania, wykończenia i wyposażenia domu.

ALARM Z PRZEWODAMI CZY BEZ?

Wybierając rodzaj instalacji alarmowej, musimy zdecydować o sposobie komunikacji pomiędzy czujnikami a centralą sterującą. System bezprzewodowy (sygnał przepływa drogą radiową) nie wymaga układania kabli w ścianach, dlatego można go założyć nawet w już użytkowanym domu. Taką instalację nie tylko łatwiej się montuje, ale też w dowolnym momencie można ją zmodyfikować, na przykład zmienić ustawienie czujników. System przewodowy (sygnały przekazywane są przewodami elektrycznymi) najlepiej montować na etapie stanu surowego. W gotowym domu założenie takiego systemu będzie trudniejsze, bo przewody układa się pod tynkiem. Przewody mogą być prowadzone na dwa sposoby – od czujki do czujki albo promieniowo, kiedy każda czujka łączy się z centralą osobnym przewodem. Pierwsze rozwiązanie jest mniej pracochłonne, a więc tańsze, jednak bardziej zawodne, gdyż pojedyncze uszkodzenie odłącza kilka detektorów. W układzie promieniowym znacznie łatwiej zlokalizować uszkodzenie.

Wojciech Grabowski
fot. Fibaro

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".