Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pompy ciepła

Pompy ciepła nie wymagają codziennej obsługi, bo działają w pełni automatycznie. Są przy tym wyjątkowo tanie w eksploatacji. Równocześnie ich ceny przez ostatnie lata bardzo spadły, przez co stały się realną konkurencją dla kotłów.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to szczególne urządzenia grzewcze. Bo chociaż brzmi to paradoksalnie, same nie wytwarzają ciepła. One jedynie umożliwiają pobranie ciepła z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – i przekształcają je na postać, którą można wykorzystać w budynku. Z tego względu pompy nie można traktować jako prostego odpowiednika kotła. Jest elementem większego systemu, złożonego z trzech zasadniczych części:

 • źródła dolnego, czyli ziemi wody lub powietrza, z którego zostanie pobrane ciepło;
 • samej pompy, czerpiącej ciepło z otoczenia i zmieniającej je na użyteczną postać (odpowiednio podnoszącej temperaturę czynnika grzewczego);
 • źródła górnego, czyli instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Najczęściej to ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne), rzadziej tradycyjne grzejniki. Spotyka się też systemy, w których pompa zasila tzw. klimakonwektory albo ogrzewanie powietrzne.

Pompa, będąc w środku tego układu, pracuje lepiej lub gorzej zależnie od tego jakie parametry ma źródło dolne i górne. Dlatego wybór pompy jest trudniejszą decyzją niż wybór kotła. Podstawowy podział pomp ciepła wynika z tego, z jakiego źródła dolnego mogą czerpać. Ma on kluczowe znaczenie, bo nie każda pompa nadaje się na każdą działkę.

Jarosław Antkiewicz
fot. Nibe-Biawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze