Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Choć system centralnego odkurzania nie jest zbyt skomplikowany, łatwo go wykonać i nie musi być bardzo drogi – niektórym inwestorom wydaje się zbędnym luksusem. Jeśli rozważamy jego ułożenie, pamiętajmy, że podwyższy on wartość rynkową domu i zapewni znacznie większy komfort sprzątania, niż urządzenie przenośne.

Odkurzacz centralny

Pomimo że klasyczne odkurzacze są niedrogie i mogą być wyposażone w filtr HEPA (zatrzymujący 99% zanieczyszczeń – kurz, pyłki, alergeny, bakterie), w nowoczesnym domu nie powinno zabraknąć urządzenia centralnego. Jego użytkowanie jest bardzo wygodne, producenci zapewniają szeroki wybór jednostek centralnych, funkcjonalnych akcesoriów, a montaż można przeprowadzić w dwóch odległych od siebie etapach – rozkładając koszty w czasie.

KOMFORT

Odkurzacz centralny (tzw. jednostka centralna) stanowi odpowiednik korpusu tradycyjnego urządzenia przenośnego. Montuje się go w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym i łączy z wnętrzami mieszkalnymi za pomocą rurociągu, ukrytego w ścianach i podłogach. Sprzątając, posługujemy się tylko lekkim wężem, podłączonym do gniazda ssącego, osadzonego w ścianie (przypomina gniazdo elektryczne). Nie musimy ciągnąć za sobą odkurzacza czy dźwigać go między piętrami. System zwykle włącza się automatycznie, po włożeniu węża do jednego z gniazd. Do teleskopowej rury (znajdującej się na drugim końcu węża) podłącza się różnego typu końcówki – tak jak w typowym odkurzaczu. Wybór szczotek i ssawek jest jednak dużo większy.

 

Sprzątanie odbywa się w ciszy, bo choć jednostka emituje spory hałas (60–80 dB), nie dociera on do większości pomieszczeń w domu. Tradycyjne urządzenia przenośne zawsze są dość głośne (50–90 dB) i bywają uciążliwe dla domowników. Odkurzacze centralne – z racji swojego umiejscowienia – nie muszą być ponadto małe. Producenci wyposażają je w mocny silnik i duży wentylator ssący. Pracująca jednostka wytwarza duże podciśnienie. Nieczystości ze sprzątanych powierzchni mogą być zasysane z wielką siłą (powietrze przepływa przez rury z prędkością min. 100 km/h), co przyspiesza i ułatwia nam pracę. W rozwiązaniach przenośnych priorytetem jest niewielki rozmiar i w miarę cicha praca, co przekłada się na mniejszą efektywność.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".