Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Minimalistyczny design, zróżnicowane wzornictwo, wygoda użytkowania – to tylko niektóre z zalet prysznicowego odpływu liniowego. Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą, musimy dobrze zaplanować instalację odwodnienia i fachowo przeprowadzić montaż.

Łazienkowy odpływ liniowy

Nowocześnie wyglądają płaskie brodziki typu taca. Jeszcze nowocześniej – natrysk, w którym woda trafia bezpośrednio na posadzkę. Moda na to rozwiązanie trafiła do polskich domów stosunkowo niedawno, ale dziś ulega jej większość budujących się inwestorów. Odpływ liniowy umożliwia rezygnację z tradycyjnej kabiny z brodzikiem na rzecz strefy kąpieli ze słuchawką na ścianie, bądź deszczownicą, i specjalną listwą w podłodze, którą można dopasować do wystroju każdego wnętrza (pozostałe elementy systemu ukryte są pod posadzką). Do tego idealnie pasuje kabina typu walk-in, czyli otwarta, nie odcinająca przestrzeni prysznica od reszty łazienki.

 

Odpływ liniowy sprawdza się w małych pomieszczeniach oraz o nietypowym kształcie – w których trudno zamontować standardowy brodzik. Listwę można bowiem zaplanować nawet w wąskiej, długiej wnęce. Lokalizacja korytka jest dowolna, choć najczęściej umieszcza się je przy ścianie. Niekiedy w centralnej części strefy prysznicowej lub na jej obrzeżach. Podłogę prysznica na ogół wykłada się tymi samymi płytkami, co resztę wnętrza, uzyskując jednolitą płaszczyznę. Dzięki temu łazienka wygląda modnie i przestronnie.

 

Oprócz standardowych odpływów podłogowych, znajdziemy wersje ścienne, które bardzo dobrze sprawdzają się we pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (w przypadku odpływu podłogowego, syfon powinien znajdować się przynajmniej 30 cm od przewodu grzewczego – w przeciwnym razie będzie wysychał) oraz tam, gdzie konstrukcja podłogi nie pozwala na zainstalowanie w niej systemu.

Małgorzata Kolmus
fot. Wirex (Dallmer)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".