Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrzewanie i sterowanie

O wyborze sposobu ogrzewania zwykle decyduje dostępność paliw, cena ich samych oraz urządzeń grzewczych. Zastanowienie nad tym na ile wygodna jest ich obsługa oraz jakie dają możliwości sterowania przychodzi dopiero później. A to cechy nie mniej ważne, często kluczowe dla naszego zadowolenia bądź rozczarowania pracą instalacji grzewczej.

Ogrzewanie i sterowanie

Nawet mając niedrogie w eksploatacji źródło ciepła nie będziemy zadowoleni, jeżeli jego codzienna obsługa będzie zbyt uciążliwa. Z czasem najpewniej zechcemy je zmienić. Jednak ogrzewanie to nie tylko sam kocioł. Sterowanie to chyba najczęściej niedoceniany element systemu grzewczego. A wpływa on zarówno na komfort mieszkania w domu, jak i koszty pracy ogrzewania. Jego rodzaj trzeba dostosować do budynku, źródła ciepła, ale też własnych nawyków i upodobań.

Z CZEGO WYBIERAĆ?

Zanim zaczniemy w ogóle rozważać sposób ogrzewania nowego lub remontowanego domu, powinniśmy sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub inne regulacje przyjęte przez lokalne władze nie zawierają jakiś ograniczeń. W niektórych rejonach obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych – węgla, peletów, drewna. Ewentualnie dotyczą ich ograniczenia, np. dopuszczone jest używanie tylko kotłów z podajnikiem (automatycznych), spełniających wymogi określonej klasy emisji zanieczyszczeń (tylko kotły 4 lub 5 klasy). Spalanie drewna w szczapach jest zaś dozwolone wyłącznie w kominkach, nie jako główny sposób ogrzewania. Tego typu obostrzenia najczęściej dotyczą obrzeży dużych miast, ale również pobliża parków narodowych i krajobrazowych.

 

Osobna kwestia to dostępność paliw na danym terenie. W pierwszym rzędzie chodzi o sieć gazu ziemnego. Trzeba jednak uczulić, że jej bliskość nie gwarantuje jeszcze, że będziemy mogli wykonać przyłącze. Warto wystąpić do gazowni o wydanie tzw. technicznych warunków przyłączenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".