Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Macie taras? W takim razie ten remont przytrafi się Wam na pewno. Najpopularniejszym rodzajem tarasu jest bowiem w naszym kraju betonowa płyta obłożona płytkami, przeważnie z ceramiki lub klinkieru. Przy polskim klimacie takie rozwiązanie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat, jeśli zaś wykonawcy byli niedbali – góra kilka.

Remont tarasu

Betonowa płyta tarasu może być posadowiona na gruncie, a jeśli taras znajduje się na piętrze, jest także stropem pomieszczeń na niższej kondygnacji. Zatem jednocześnie podłogą i dachem.

 

Uszkodzenia tarasu na gruncie mogą wynikać np. z nieprawidłowego zagęszczenia podkładu (powinien być z piasku lub pospółki) pod płytą. Robotnicy wykop pod taras traktują często jak śmietnik – wyrzucają tam nie tylko resztki pustaków, ale również folie i inne śmieci. Takie podłoże może osiadać – wtedy razem z nim osiądzie płyta, a jej okładzina popęka lub się odspoi.

 

Z kolei taras nad pomieszczeniem to dla wykonawców jedno z większych wyzwań. Nie jest on bowiem wyłącznie miejscem wypoczynku, ma również chronić wnętrze domu przed przeciekami i utratą ciepła.

 

Wszystkie tarasy są narażone na uszkodzenia mechaniczne – ludzie po nich chodzą, stawiają na nich meble i ciężkie donice, upuszczają różne przedmioty. Jeszcze bardziej wymagającym egzaminatorem są warunki atmosferyczne. Latem to słońce, powodujące nagrzewanie się okładziny do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Zimą – mrozy i wielokrotne przechodzenie przez granicę 0°. Zawsze woda, która próbuje dostać się między i pod płytki.

 

Najniebezpieczniejsze są dla tarasu zmiany temperatury, w wyniku których jego poszczególne warstwy w odmienny sposób kurczą się i rozszerzają, a zamarzająca w konstrukcji woda powoduje ich niszczenie. Nawet najlepiej wykonany taras po kilku latach potrzebuje przynajmniej drobnego remontu. Jego zakres zależy od rodzaju szkód – jeśli wykruszy się fuga, płytki odspoją, a nie będzie przecieków – wystarczy uzupełnienie zaprawy w spoinach, wymiana okładziny, ewentualnie ułożenie nowej izolacji podpłytkowej. W przypadku poważnych nieszczelności, szczególnie przy tarasie nad pomieszczeniem, niezbędne jest usunięcie wszystkich warstw i zrobienie ich od nowa.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".