Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 9/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont tarasu

Macie taras? W takim razie ten remont przytrafi się Wam na pewno. Najpopularniejszym rodzajem tarasu jest bowiem w naszym kraju betonowa płyta obłożona płytkami, przeważnie z ceramiki lub klinkieru. Przy polskim klimacie takie rozwiązanie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat, jeśli zaś wykonawcy byli niedbali – góra kilka.

Remont tarasu

Betonowa płyta tarasu może być posadowiona na gruncie, a jeśli taras znajduje się na piętrze, jest także stropem pomieszczeń na niższej kondygnacji. Zatem jednocześnie podłogą i dachem.

 

Uszkodzenia tarasu na gruncie mogą wynikać np. z nieprawidłowego zagęszczenia podkładu (powinien być z piasku lub pospółki) pod płytą. Robotnicy wykop pod taras traktują często jak śmietnik – wyrzucają tam nie tylko resztki pustaków, ale również folie i inne śmieci. Takie podłoże może osiadać – wtedy razem z nim osiądzie płyta, a jej okładzina popęka lub się odspoi.

 

Z kolei taras nad pomieszczeniem to dla wykonawców jedno z większych wyzwań. Nie jest on bowiem wyłącznie miejscem wypoczynku, ma również chronić wnętrze domu przed przeciekami i utratą ciepła.

 

Wszystkie tarasy są narażone na uszkodzenia mechaniczne – ludzie po nich chodzą, stawiają na nich meble i ciężkie donice, upuszczają różne przedmioty. Jeszcze bardziej wymagającym egzaminatorem są warunki atmosferyczne. Latem to słońce, powodujące nagrzewanie się okładziny do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Zimą – mrozy i wielokrotne przechodzenie przez granicę 0°. Zawsze woda, która próbuje dostać się między i pod płytki.

 

Najniebezpieczniejsze są dla tarasu zmiany temperatury, w wyniku których jego poszczególne warstwy w odmienny sposób kurczą się i rozszerzają, a zamarzająca w konstrukcji woda powoduje ich niszczenie. Nawet najlepiej wykonany taras po kilku latach potrzebuje przynajmniej drobnego remontu. Jego zakres zależy od rodzaju szkód – jeśli wykruszy się fuga, płytki odspoją, a nie będzie przecieków – wystarczy uzupełnienie zaprawy w spoinach, wymiana okładziny, ewentualnie ułożenie nowej izolacji podpłytkowej. W przypadku poważnych nieszczelności, szczególnie przy tarasie nad pomieszczeniem, niezbędne jest usunięcie wszystkich warstw i zrobienie ich od nowa.

Janusz Werner
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 9/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 9/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".