Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom ABC 2009

Stopień po stopniu

Do zapewnienia komunikacji pomiędzy kondygnacjami oczywiście potrzebne są schody. Ważne jest ich usytuowanie w budynku, kształt i rodzaj wykończenia.

Kiedy pora na schody?

Tradycyjne schody betonowe wykonuje się tuż po zalaniu stropu. Można oczywiście przełożyć ich wykonanie na później, stawiając w ich miejsce prowizoryczną pochylnię z nabitymi listwami przeciwpoślizgowymi, ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie. Schody gotowe, składane z elementów montuje się znacznie później, po ułożeniu parkietu.

W jaki sposób wykańcza się schody?

Drewniane elementy najczęściej są bejcowane lub lakierowane, ale mogą też być woskowane lub malowane.

Ważne jest, by powłoka zabezpieczająca schody, a w szczególności stopnie była trwała, odporna na ścieranie, zarysowania oraz wgniecenia. Elementy stalowe natomiast zwykle są cynkowane lub malowane proszkowo, polerowane lub matowione. Powierzchnie mosiężne najczęściej wykańcza się przez polerowanie, matowienie, patynowanie, satynowanie (w różnych odcieniach) i zabezpiecza antykorozyjnym, bezbarwnym lakierem. Wszystkie te prace wykonywane są na etapie produkcji, a montowane schody nie wymagają już zwykle żadnego dodatkowego wykańczania.

Co trzeba wiedzieć zamawiając schody?


Ponieważ schody robione na zamówienie mogą być gotowe dopiero za 3-4 miesiące, warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej (fot. Rintal)

Ważne są wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi). Doradca techniczny na miejscu wykonuje dokładne pomiary i do nich dostosowuje projekt. Inwestor wybiera rodzaj schodów, materiał na konstrukcję, stopnie i balustrady i akceptuje jeden z kilku zaproponowanych projektów. Wpłaca zaliczkę i czeka na montaż.

Ciąg dalszy artykułu w papierowej wersji ABC 2009.

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!