Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC 2014

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogród zimowy

Ogrody zimowe znowu są modne, choć można je znaleźć w niewielu projektach. Najczęściej przylegają do budynku, a ich zadaniem jest powiększenie przestrzeni użytkowej domu. Odpowiednio usytuowane mogą poprawić jego tzw. bilans cieplny.

Czy budowa ogrodu zimowego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Zgodnie z artykułem 29 ustawy Prawo budowlane wzniesienie przydomowego ogrodu zimowego (oranżerii) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy we właściwym urzędzie – zwykle wydziale budownictwa i architektury starostwa powiatowego. Zgłoszenie powinno nastąpić przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Jeżeli urząd w ciągu 30 dni nie zgłosi sprzeciwu, możemy rozpocząć prace. Do wniosku powinniśmy dołączyć rysunki pokazujące położenie i wymiary ogrodu zimowego.

Ogrzewany czy nie?

Zależnie od przeznaczenia ogród zimowy może być ogrzewany lub nie. Ogród zimowy ogrzewany, tzw. ciepły, użytkuje się przez cały rok. Można w nim uprawiać delikatne i wymagające wyższej temperatury rośliny doniczkowe, jak też urządzić w nim jadalnię czy dodatkowy salon. Konstrukcję wykonuje się z profili tzw. ciepłych. Szczególnie ważny jest też rodzaj przeszklenia. Powinno mieć dobre parametry termoizolacyjne, porównywalne z oknami – współczynnik U szyb zespolonych ok. 1 W/(m2•K).

 

Ponadto w pomieszczeniu musi być zainstalowane ogrzewanie. Najczęściej doprowadza się instalację c.o. Z punktu widzenia rozkładu temperatury szczególnie korzystne jest ogrzewanie podłogowe oraz kanałowe z kanałami w pobliżu szyb – ścian zewnętrznych

 

Jeśli nie planujemy używania oranżerii przez cały rok wystarczy ogród zimowy nieogrzewany, czyli tzw. zimny. W zimie utrzymuje się w nim temperatura na poziomie 5–15°C i raczej nie spada poniżej zera. Z nieogrzewanego ogrodu nie skorzystamy w chłodniejszym sezonie jak z dodatkowego pokoju, ale świetnie nadaje się on dla zimujących w chłodzie roślin. Pełni też funkcję strefy buforowej pomiędzy chłodnym otoczeniem domu oraz ogrzewanym budynkiem. Jego konstrukcja nie musi spełniać żadnych warunków izolacyjności cieplnej.

Jakie znaczenie ma orientacja ogrodu względem stron świata?

Ogród południowy – jest najlepiej nasłoneczniony przez cały dzień i o każdej porze roku. Wymaga więc szczególnie skutecznej wentylacji oraz zacieniania wnętrza – warto rozważyć wstawienie szyb przeciwsłonecznych. W tym ogrodzie szczególnie dobrze będą się czuły rośliny delikatne, także egzotyczne.

 

Ogród wschodni – również w tym przypadku intensywne, choć krótsze nasłonecznienie zmusza do starannego wentylowania i zacieniania pomieszczenia. Można tutaj uprawiać większość roślin domowych.

 

Ogród zachodni – duże nasłonecznienie po południu zmusza do intensywnego wietrzenia i zacieniania pomieszczenia przede wszystkim w lecie. W zimie słońce jest już tak nisko, że nie jest to konieczne. Ogród zachodni dobrze sprawdza się jako „zimowisko” dla roślin.

 

Ogród północny – jest najmniej korzystny. Utrzymają się w nim tylko gatunki lubiące cień, a tych jest niewiele. Mogą natomiast być przechowywane tutaj te rośliny, które do zimowego spoczynku potrzebują mało światła. Panujące w północnym ogrodzie warunki można poprawić stosując sztuczne doświetlanie. Konieczne są jednak specjalne żarówki – kosztowne i stosunkowo trudno dostępne.

fot. Schüco

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC 2014
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - ABC 2014

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".