Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC Budowania 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Najważniejsza konstrukcja

Ściany nośne i stropy to obok fundamentów i dachu najważniejsze konstrukcyjne elementy domu. Ściany odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Stropy oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy). Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.

Najważniejsza konstrukcja

Parametry λ i U – co oznaczają?

λ – współczynnik przewodności cieplnej – określa termoizolacyjność materiałów budowlanych w W/(m·K). Im mniejszą wartość tego współczynnika ma materiał, tym lepszą izolacyjność cieplną może mieć wykonana z niego przegroda zewnętrzna. O ciepłochronności ściany w dużej mierze decydują materiały termoizolacyjne i mają one wartość tego współczynnika w granicach 0,03–0,05 W/(m·K).

 

U – współczynnik przenikania ciepła – określa izolacyjność termiczną czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości: ściany, dachu, stropu albo podłogi na gruncie. Jego jednostką jest W/(m2·K). W uproszczeniu, wartość U jest sumą oporu cieplnego poszczególnych warstw. Opór każdej warstwy zaś to jej grubość dzielona przez współczynnik przewodności cieplnej λ materiału.

 

Odwrotność zsumowanych oporów określa przewodność cieplną ściany.

Do jakiej wartości opłaca się obniżyć współczynnik U ścian?

Od stycznia 2017 r. zaostrzono wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynków i w większości przypadków nie opłaca się dążenie do znacznego, np. o 50%, obniżenia tych wartości. Do osiągnięcia wymaganego przez przepisy współczynnika U = 0,23 W/(m2·K) wystarczy ok. 15 cm termoizolacji (zależnie od materiału warstwy konstrukcyjnej). Obniżenie go do 0,20 wymaga zastosowania 20 cm ocieplenia, zaś osiągnięcie pasywnego poziomu 0,10 W/(m2·K) aż 35–40 cm. Przy obecnej cenie styropianu (160–180 zł/m3) i nośników energii, aspirowanie do uzyskania poziomu 0,10 W/(m2·K) nie ma sensu. Chodzi nie tylko o to, że koszt coraz grubszej izolacji ścian rośnie znacznie szybciej niż spadają straty ciepła osiągane dzięki niemu.

 

Wykonanie izolacji grubszej niż 20 cm wymaga specjalnych, bardzo długich, kłopotliwych w montażu kołków i kotew. Ponadto niewielkie okna osadzone w grubej ścianie wyglądają źle i wpuszczają do wnętrz mało światła. Wprawdzie można je powiększyć, ale wówczas wzrośnie ich koszt oraz straty ciepła, bo współczynnik U okien jest nawet 5-krotnie wyższy niż ścian. Alternatywą jest zastosowanie cieńszego materiału ociepleniowego o lepszej termoizolacyjności, np. styropianu z grafitem zamiast zwykłego.

 

Podsumowując można stwierdzić, że uzasadniona ekonomicznie izolacyjność ścian powinna oscylować wokół wartości 0,20 W/(m2·K). Taki współczynnik będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku.

fot. Wienerbeger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - ABC Budowania 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".