Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika

Rosnące koszty energii i coraz większa świadomość ekologiczna inwestorów sprawiają, że alternatywne źródła energii bardzo zyskują na popularności.

Jak działa pompa ciepła?

Zadaniem pompy ciepła jest zasilanie w ciepło instalacji centralnego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to bazuje na darmowej energii, zmagazynowanej w gruncie, wodzie lub w powietrzu zewnętrznym.

Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie, jak lodówka. Ciepło z otoczenia - tzw. źródła dolnego - przekazywane jest przez wymiennik ciepła (parownik) wypełniony oziębionym gazem (czynnikiem roboczym). Czynnik roboczy pod wpływem ciepła z otoczenia ogrzewa się i przechodzi w postać gazową. Następnie sprężarka spręża gaz - jego objętość maleje, za to temperatura rośnie. W skraplaczu gaz oddaje ciepło, które trafi a do układu odbiorczego (źródła górnego), a ochłodzony przepływa przez zawór rozprężny, wraca do parownika i cały cykl rozpoczyna się ponownie.

Pompa nie wytwarza więc ciepła, tylko czerpie je ze źródła dolnego i przetwarza na użyteczną postać. Aby mogła działać, potrzebne jest zasilanie z sieci.

Czym jest źródło górne?

Źródło dolne, z którego pompa odbiera ciepło, to tylko jeden z elementów systemu. Drugim jest źródło górne, czyli ta część domowej instalacji grzewczej, która przekazuje ciepło do pomieszczeń. Ze względu na niską temperaturę wody w obiegu w instalacji z pompą i duże powierzchnie grzejne, najlepsze jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne). Może ono pracować przy temperaturze wody nie przekraczającej 40°C. Znacznie mniej skuteczne są grzejniki ścienne, dlatego stosuje się je w ostateczności, np. w remontowanych domach. Decydując się na ten wariant trzeba pamiętać, aby grzejniki były odpowiednio duże i były dostosowane do pracy z wodą o niższej temperaturze.

Czy pompę ciepła można wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń?

Pompowanie ciepła do instalacji grzewczej to nie jedyne zastosowanie pomp ciepła. Niektóre modele nadają się też do klimatyzowania pomieszczeń. Jest to możliwe dzięki odwróceniu kierunku przepływu ciepła - to pobierane z budynku jest przekazywane do dolnego źródła. Aby optymalnie wykorzystać taki tryb pracy, instalację wewnętrzną należy rozbudować o klimakonwektory, czyli grzejniki z funkcja nadmuchu powietrza, zasilane wodą z pompy ciepła. Można też kupić urządzenia podobnie jak jednostki wewnętrzne klimatyzatorów. Te umieszcza się możliwie wysoko, a ich pracą steruje się za pomocą pilota. Dobre efekty daje również chłodzenie sufitowe.

fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!