Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Łazienkowy odpływ liniowy

Tytułowe rozwiązanie to nowoczesny element, który coraz częściej zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo wygodny w użytkowaniu.

Łazienkowy odpływ liniowy

Dlaczego warto zdecydować się na odpływ liniowy?

Łazienkowy odpływ liniowy wygląda bardzo nowocześnie. Zastępuje tradycyjny brodzik - woda prysznicowa spływa do specjalnej listwy w podłodze. To rozwiązanie polecane szczególnie osobom starszym, o mniejszej sprawności ruchowej.

Listwa, którą można dopasować do wystroju każdego wnętrza, to jedyny widoczny element odpływu, pozostałe ukryte są pod posadzką. W takim wariancie można zastosować kabinę typu walk-in, czyli otwartą, nie odcinającą przestrzeni prysznica od reszty łazienki. Odpływ liniowy sprawdza się w małych pomieszczeniach oraz o nietypowym kształcie - w których trudno zamontować standardowy brodzik. Listwę można bowiem zaplanować nawet w wąskiej, długiej wnęce.

Lokalizacja korytka jest dowolna, choć najczęściej umieszcza się je przy ścianie. Niekiedy w centralnej części strefy prysznicowej lub na jej obrzeżach. Podłogę prysznica na ogół wykłada się tymi samymi płytkami, co resztę wnętrza, uzyskując jednolitą płaszczyznę. Dzięki temu łazienka wygląda modnie i przestronnie.

Oprócz standardowych odpływów podłogowych, znajdziemy wersje ścienne, które bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym (w przypadku odpływu podłogowego, syfon powinien znajdować się przynajmniej 30 cm od przewodu grzewczego - w przeciwnym razie będzie wysychał) oraz tam, gdzie konstrukcja podłogi nie pozwala na zainstalowanie w niej systemu.

Kiedy zaplanować odpływ?

Odpływ liniowy to rozwiązanie, o którym najlepiej pomyśleć na etapie projektu domu. Później można go zamontować podczas generalnego remontu pomieszczenia (o ile konstrukcja podłogi/stropu na to pozwala), bo konieczne będzie m.in. skucie płytek w celu wykonania podejścia kanalizacyjnego. W nowym budynku planuje się odpowiednią grubość poszczególnych warstw podłogi (łącznie przynajmniej 15 cm) tak, aby móc zmieścić w niej kanał prysznicowy z syfonem oraz podejście kanalizacyjne (rurę układaną ze spadkiem w kierunku pionu). Najmniej problematyczny jest montaż odwodnienia na parterze z podłogą na gruncie, ze względu na znaczną grubość ocieplenia.

W przypadku zamieszkanego już budynku, możliwość przeprowadzenia prac należy uzgodnić z fachowcem - szczególnie, gdy dotyczy to łazienki na piętrze. Powinien on sprawdzić, czy strop nie jest zbyt cienki, oraz czy zagłębienie na podejście nie przyczyni się do uszkodzenia konstrukcji. Rury odprowadzające nie mogą przecinać się z belkami stropowymi - mogłyby je bowiem osłabić. Nie zaleca się podnosić poziomu posadzki w łazience w celu zamontowania systemu - powinna znajdować się na równi z innymi wnętrzami.

fot. Kessel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".