Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja, klimatyzacja

Sprawnie działająca wentylacja - grawitacyjna lub mechaniczna - jest niezbędna w każdym budynku. Coraz więcej właścicieli domów nie poprzestaje jednak na tym elemencie i decyduje się też na klimatyzację. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą pomieszczenia, ale mogą również odświeżać lub nawilżać powietrze.

Wentylacja, klimatyzacja

Jakie substancje groźne dla zdrowia mogą znajdować się w powietrzu w pomieszczeniach?

1. Dwutlenek węgla, który wytwarzamy oddychając. Ten związek chemiczny jest niebezpieczny co prawda tylko w dużych stężeniach, jednak w mniejszych powoduje rozmaite dolegliwości – bóle głowy, uczucie zmęczenia, duszności. Powstaje również w wyniku pracy kuchenek, kominków, kotłów czy pieców. Jeżeli do pomieszczenia nie będzie doprowadzone świeże powietrze w odpowiedniej ilości, w wyniku spalania w wymienionych urządzeniach, może powstać tlenek węgla, czyli czad, który jest śmiertelnie niebezpieczny.

2. Para wodna - również wytwarzamy ją oddychając, ale też gotując, prasując czy susząc pranie. Jej nadmiar skutkuje trwałym zawilgoceniem budynku, co prowadzi do rozwoju grzybów domowych. Poza tym wilgotne powierzchnie są pożywką dla roztoczy (żyjących w kurzu domowym i w pleśni), które mogą stać się przyczyną alergii.

3. Materiały budowlane użyte do wzniesienia i wykończenia domu – także wydzielają pewną ilość niepożądanych substancji.

4. Meble, wykładziny i inne elementy wyposażenia - również w nich mogą znajdować się substancje, które trafiają potem do powietrza, którym oddychamy.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

To najpopularniejszy sposób wymiany powietrza w budownictwie jednorodzinnym. Polega na wykorzystaniu naturalnego zjawiska konwekcji, czyli ruchu powietrza wywołanego różnicą jego gęstości i ciśnienia. Chłodne, gęstsze powietrze z zewnątrz wypiera z wnętrza domu powietrze zużyte, które ma wyższą temperaturę i jest rzadsze.

Ze względu na coraz szczelniejsze okna i drzwi, bardzo trudno o odpowiedni nawiew. Dlatego wymaga się zakładania w ramach okiennych lub w ścianach zewnętrznych specjalnych nawiewników. Istotny jest też swobodny przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Z tego powodu oddzielające je drzwi muszą być podcięte tak, aby między ich dolną krawędzią a podłogą była szczelina wysokości przynajmniej 1 cm. Drzwi do łazienek i WC powinny być podcięte znacznie bardziej lub mieć w dolnej części specjalne kratki lub otwory.

Zużyte powietrze wydostaje się z budynku pionowymi kominami wentylacyjnymi wyprowadzonymi ponad dach. Im są one wyższe, tym intensywniejsza jest wymiana powietrza.

Jakich przewodów nie stosować do wykonywania instalacji?

Do wykonywania instalacji wentylacyjnych niestety najczęściej stosuje się elastyczne przewody harmonijkowe, często w wersji nieizolowanej. Choć ich jakość jest zazwyczaj niska, instalatorzy chętnie je stosują, bo są pakowane w wersji sprasowanej w niewielkie kartony, a więc są tanie i łatwe w transporcie. Tanie przewody umożliwiają instalatorom wykonywanie instalacji w atrakcyjnej cenie - wynikające z tego różnice w ofertach firm mogą sięgać kilku tysięcy złotych.

Inwestorzy chętnie przystają na tańsze wersje, nie wiedząc, że instalacja wentylacyjna z marnych jakościowo przewodów może wymagać wymiany już po kilku latach. Po 3-4 latach funkcjonowania instalację wentylacyjną powinno się oczyścić. Jeśli jest wykonana z przewodów nietrwałych, które "rozłażą się w rękach", nie będzie to możliwe. Kiedy stracą szczelność, spowoduje to niewłaściwe funkcjonowanie instalacji.

fot. Rekuperatory.pl (Roha)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".