Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Podłogi

Płytki ceramiczne, parkiet, deski warstwowe, a może panele? Materiały na posadzki różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Podłogi

Jakie są zalety i wady parkietu drewnianego?

Parkiet ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy jego element ma niepowtarzalną strukturę i kolorystykę. Poza tym drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe - dodatkowo można je wielokrotnie odnawiać. Dobrze izoluje termicznie, dlatego parkiet nie jest wskazany na ogrzewanie podłogowe - zarówno ogrzewanie, jak i sama posadzka wymagają wówczas specjalnego wykonania. Do wad tego rodzaju posadzek należy zaliczyć wysoką cenę i pracochłonny montaż.

Kiedy układać posadzki z drewna?

Z układaniem drewnianej podłogi w nowym domu nie warto się spieszyć. Wcześniej trzeba zakończyć wszystkie mokre prace, łącznie z ułożeniem glazury i terakoty. Dom powinien być już ogrzewany, a ściany, stropy i tynki suche - inaczej parkiet, wysuszony do wilgotności w granicach 10%, będzie chłonął wilgoć z powietrza jak gąbka. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy dobrze wysuszony parkiet układa się w pomieszczeniu o wilgotności powietrza wynoszącej około 60%. Jeśli deszczułki zostaną ułożone na zbyt wilgotnym podłożu, mogą się odkształcać.

Czym charakteryzują się deski warstwowe?

Są zbudowane z warstw naturalnego drewna. Na wierzchu najlepiej sprawdzają się twardsze odmiany (gatunki egzotyczne, dąb, jesion) - szczególnie w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Spodnie warstwy to zaś miękkie drewno krajowe. Miękkie drewno w warstwie wierzchniej - sosny, świerku, jodły - można stosować w sypialni bądź garderobie.

Ich popularność rośnie, ponieważ wykonana z nich podłoga jest pozbawiona wad, jakimi charakteryzuje się posadzka z drewna litego - nie skrzypi i jest łatwa w montażu - jako podłoga pływająca. Można je użytkować zaraz po ułożeniu - nie wymagają cyklinowania ani lakierowania, ponieważ wykończone są fabrycznie lakierem bądź olejem. Można je odnawiać poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie (zazwyczaj tylko 1-2 razy).

Wadą desek warstwowych jest wyższa - w porównaniu do paneli - cena.

fot. Złoty Sęk

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Budujemy Dom - ABC Budowania 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".