Schody

Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. O ich usytuowaniu i sposobie wykonania trzeba pomyśleć już na etapie projektowania budynku.

Jakie są wymagania dotyczące balustrad?

Minimalna wysokość balustrady to 90 cm, a poręcz nie może być umiejscowiona zbyt blisko ściany. Choć przepisy nie regulują tego w domach jednorodzinnych, tralki wypełniające balustradę nie powinny być od siebie oddalone o więcej niż 12 cm (aby pomiędzy nimi nie zakleszczyło się dziecko).

Kiedy wykonuje się schody?

Zależy to od technologii ich wykonania. Najpopularniejszy wariant – schody żelbetowe - wylewa się w deskowaniu na etapie stanu surowego. Biegi gotowe wykonane z drewna, stali czy szkła montuje się natomiast w trakcie wykańczania wnętrz.

Jakie konstrukcje mamy do wyboru?

Schody różnią się nie tylko kształtem, ale także konstrukcją. W najpopularniejszym wariancie elementem nośnym są boki (policzki) schodów. Innym rozwiązaniem jest oparcie stopni na belce centralnej, ustawionej w osi ich biegu. W modelach spiralnych konstrukcję stanowi słup nośny, przymocowany do stropów dołem i górą. Z kolei w schodach bolcowych (półkowych) konstrukcja jest niewidoczna, ponieważ stopnie przytwierdzane są z jednej strony bezpośrednio do ściany.

fot. Fermacell

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!