Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom ABC - Stan surowy

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dach na tip-top

„Stawić czoła” działaniu wiatru i wilgoci, przenieść ciężar pokrycia, a zimą i śniegu – temu musi sprostać dach. Dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie projektu i samej więźby dachowej. Zwieńczeniem konstrukcji domu jest natomiast pokrycie dachu, które tylko wtedy będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie starannie i poprawnie ułożone. Jakie są rodzaje konstrukcji więźby w domach jednorodzinnych? Rodzaj konstrukcji dachowej określony jest w projekcie budynku i dla inwestora nie jest istotne...

„Stawić czoła” działaniu wiatru i wilgoci, przenieść ciężar pokrycia, a zimą i śniegu – temu musi sprostać dach. Dlatego tak ważne jest poprawne wykonanie projektu i samej więźby dachowej. Zwieńczeniem konstrukcji domu jest natomiast pokrycie dachu, które tylko wtedy będzie trwałe i szczelne, jeśli zostanie starannie i poprawnie ułożone.

Jakie są rodzaje konstrukcji więźby w domach jednorodzinnych?

Rodzaj konstrukcji dachowej określony jest w projekcie budynku i dla inwestora nie jest istotne czy jest to konstrukcja dachowa jętkowa, płatwiowo-kleszczowa czy też typu krokwiowego. Ewentualne zmiany i tak powinien wykonać projektant dostosowując konstrukcję np. do innych obciążeń pokrycia dachowego czy zmian podparcia więźby.

 

Zamieszczona w projekcie konstrukcja dachowa może też być przeprojektowana w przypadku zakupu elementów prefabrykowanych więźby i wtedy sam producent dokonuje niezbędnych wyliczeń.

Jakie są elementy więźby dachowej?

Murłata – pozioma belka o przekroju kwadratowym zamocowana do ścian. Na murłatach opierają się krokwie i krawężnice łączone z nimi na złącza zaciosowe lub łączniki stalowe.

 

Krokiew – skośny element nośny konstrukcji dachowej. Krokwie połączone parami na górze tworzą szczyt dachu nazywany kalenicą. Mają one przekrój prostokątny o stosunku szerokości do wysokości ok. 1:2. W załamaniach wklęsłych (koszach) połaci dachowej montowane są krokwie koszowe o większym przekroju.

 

Krawężnica – pełni rolę krokwi na wypukłym załamaniu połaci dachowej – narożu.

 

Jętka – pozioma belka łącząca pary krokwi w ok. 1/3 ich długości mierzonej od szczytu. Pełni ona funkcję tzw. podpory pośredniej zwiększającej nośność krokwi. Jętki mają zwykle przekrój taki jak krokwie, ale można je również montować z cieńszych desek przybitych obustronnie do krokwi. Belka ta musi mieć dostateczną sztywność, dlatego jeśli jest wykonana z desek, to między deskami wstawia się klocki usztywniające – mniej więcej co 1m.

 

Płatew – pozioma belka podparta słupami, na której opierają się krokwie w środku ich długości. Płatwie wykonuje się z krawędziaków o przekroju kwadratowym lub ze stalowych belek dwuteowych (jeśli przenoszą duże obciążenia).

 

Kleszcze – deski grubości 25-35 mm spinające krokwie w konstrukcjach płatwiowych na poziomie płatwi. Zapobiegają rozsunięciu się krokwi.

 

Kulawka – krokiew o zmniejszonej długości łącząca krawężnicę lub krokiew koszową z murłatą.

 

Dźwigar – prefabrykowany element konstrukcyjny z klejonych płyt OSB lub desek połączonych łącznikami stalowymi.

 

Miecze – skośnie ustawione belki, łączące słupy z kleszczami. Zmniejszają rozpiętość płatwi i usztywniają więźbę dachową w kierunku podłużnym.

 

Wiatrownica – drewniana deska lub łata ukośnie mocowana do krokwi od spodu. Usztywnia konstrukcję więźby dachowej w kierunku podłużnym.
Zapewnia współpracę wiązarów przy obciążeniu wiatrem.

 

Belka podwalinowa – belka na stropie, na której opierają się słupy w dachu o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Dach na tip-top
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom ABC - Stan surowy
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom ABC - Stan surowy

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".