Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Nie tylko do kąpieli - łazienka

Łazienka to nie tylko miejsce mycia zębów, golenia się, codziennych kąpieli, robienia makijażu i prania. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając w wannie pełnej piany, ciekawą książkę.

Łazienka to nie tylko miejsce mycia zębów, golenia się, codziennych kąpieli, robienia makijażu i prania. To również domowy azyl, w którym można zaszyć się po ciężkim dniu i odprężyć, czytając w wannie pełnej piany, ciekawą książkę.

W jakie meble wyposażyć łazienkę?

 abc3_78_120
 (fot. Noclaf)

W łazience przydadzą się szafki na proszki do prania, środki czystości, kosmetyki, ręczniki itp. W zależności od wielkości łazienki możemy zdecydować się na szafki wolno stojące, umieszczone pod umywalką lub zawieszone na ścianie. Wykonuje się je z płyt wiórowych laminowanych lub fornirowanych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, litego drewna, metalu. Szafki podumywalkowe pozwalają na wykorzystanie pustego miejsca pod umywalką. Mogą stać na podłodze albo wisieć na ścianie.

Nie wymagają blatu (zastępuje go umywalka); muszą mieć tylko ściany boczne i drzwiczki. Dostępne są też szafki wyposażone w blat z otworem na umywalkę. Można kupić szafkę pasującą wymiarami do konkretnego modelu umywalki lub zdecydować się na zakup całego kompletu: umywalki razem z szafką. Szafki stojące najczęściej są albo niskie (sięgające do umywalki) albo wąskie i wysokie – sięgające nawet do sufitu, ustawia się je w rogu łazienki. Szafki wiszące mogą mieć lustrzane drzwiczki np. z oświetleniem.

Jaką umywalkę wybrać?

Większość umywalek produkowanych jest w standardowych wymiarach, czyli o szerokości 30-60 cm (co 5 cm) i głębokości 25-55 cm. Najbardziej popularne są umywalki mocowane do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych. Podstawowym kształtem jest owal z półką przylegającą do ściany, ale produkowane są także umywalki w kształ- cie półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych. Coraz większą popularności ą cieszą się umywalki wpuszczane w blat, podblatowe albo stawiane na blacie, najczęściej w kształcie koła, prostokąta lub elipsy. W dużych łazienkach można stosować umywalki podwójne. Wybierać możemy spośród umywalek ceramicznych, szklanych, kamiennych a nawet drewnianych.

Jak rozplanować sprzęty w łazience?

Aby mieć pewność, że wszystkie sprzęty zmieszczą się w łazience i korzystanie z nich nie będzie kolizyjne, musimy pamiętać, że wokół umywalki, wanny, kabiny prysznicowej, sedesu i bidetu trzeba zostawić odpowiednią wolną przestrzeń.

Pobierz pełną wersję artykułu w PDF: 78_81abc_wykanczanie2007.pdf

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".