Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Przytulne miejsce relaksu - altanki, meble, elektronarzędzia

Gdy dom już skończony, działka ogrodzona, ścieżki wyłożone, a trawa „cicho” rośnie, nie pozostaje nic innego jak zbudować zaciszną altankę, na tarasie ustawić wygodne ogrodowe meble, i popijając poranną kawę podziwiać zieleń powoli rozkwitającego ogrodu, a wieczorem po ciężkim dniu odpoczywać…

Gdy dom już skończony, działka ogrodzona, ścieżki wyłożone, a trawa „cicho” rośnie, nie pozostaje nic innego jak zbudować zaciszną altankę, na tarasie ustawić wygodne ogrodowe meble, i popijając poranną kawę podziwiać zieleń powoli rozkwitającego ogrodu, a wieczorem po ciężkim dniu odpoczywać…

Czy na budowę altanki trzeba mieć pozwolenie na budowę?

 abc3_125_120
 (fot. Silvpol)
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym na wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę lub altanę o powierzchni zabudowy do 15m2 nie jest wymagane pozwolenie. Należy jedynie zgłosić budowę w starostwie na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Po upływie tego czasu, jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu można rozpocząć budowę.

Gdzie miejsce na altankę?

Dawniej budowano je w miejscu najbardziej wyeksponowanym, na skrzyżowaniu ścieżek, na wzniesieniu, w miejscu, z którego można było podziwiać okazały ogród. Dziś altanę stawia się w zacisznym, najlepiej osłoniętym od wiatru miejscu. Zwykle z tyłu działki, w jednym z jej rogów, w oddaleniu od domu, ale z widokiem na cały ogród.

Tradycyjna drewniana, czy może murowana?

Drewniane altanki najczęściej buduje się z drewna sosnowego i świerkowego, rzadziej z jodły, modrzewia i dębu. Bezwzględnie wszystkie elementy muszą zostać zabezpieczone przed szkodnikami, grzybami i ogniem specjalnymi impregnatami, które mogą dodatkowo nadać drewnu efektowny kolor, np. zielony. Drewno powinno być pozbawione kory, ponieważ pod nią najchętniej rozwijają się szkodniki drewna.

Drewnianą altankę można zbudować samodzielnie, zlecić jej wykonanie stolarzowi lub kupić gotową, do samodzielnego montażu. Altanki murowane zwykle stawia się w dużych ogrodach. Słupki i filary wykonuje się z cegły, kamienia lub gotowych prefabrykatów betonowych. Często integralnym elementem takiego letniego domku jest grill, również murowany.

Pobierz pełną wersję artykułu w PDF: 125_127abc_wykanczanie2007.pdf
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom ABC - Wykańczanie domu

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze