Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2016

Planowanie łazienki

Planowanie łazienki przypomina trochę układanie puzzli. Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, w której musimy zmieścić umywalkę, sedes, brodzik (lub wannę), a także uwzględnić rozmieszczenie drzwi, dobre rozwiązanie jest zazwyczaj jedno. A jeśli popełnimy błędy, będą się one mściły przez lata.

Planowanie łazienki  

FUNKCJONALNOŚĆ A PRZESTRZEŃ

Zaaranżowanie niespełna 4-metrowej łazienki to trudny orzech do zgryzienia dla jej właścicieli. Najprościej do tego karkołomnego zadania zatrudnić profesjonalistę, który nie tylko zaoferuje projekt, ale też znajdzie odpowiednie elementy wyposażenia – małe sanitariaty, małe, ale pojemne szafki czy płytki w odpowiednim kolorze. Alternatywnym, choć trudniejszym sposobem, jest przejrzenie oferowanych przez producentów serii ceramiki, mebli i kabin dedykowanych do małych łazienek.

 

Warto brać pod uwagę najbardziej kompletne kolekcje. Dobrym rozwiązaniem jest również wprowadzenie jasnych kolorów na podłodze i ścianach, które optycznie powiększą przestrzeń. Choć małe szafki mogą wydawać się marnotrawstwem pozostałej wolnej przestrzeni, to faktem jest, że im więcej nagromadzimy sprzętów, tym bardziej pomniejszymy łazienkę. Trudno będzie się w niej poruszać i sprzątać. Decydując się na "oddech", zyskujemy bardziej przestronne, przyjemniejsze i bardziej higieniczne wnętrze. Małe meble ma w ofercie większość popularnych firm, których produkty plasują się na wyższej i niższej półce cenowej.

 

Małą pojemność szafek (np. umywalkowej o szerokości 40 cm i głębokości 37 cm) można zrekompensować, wykorzystując np. przestrzeń powyżej umywalki – wystarczy zamiast zwykłego lustra, wybrać szafkę z lustrem. Chcąc zachować równą płaszczyznę ścian, można też zastosować szafkę lustrzaną, ale wbudowaną. Pamiętajmy jednak, że wówczas stracimy kilka cennych centymetrów powierzchni łazienki.

fot. otwierająca: Villeroy & Boch

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!