Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora - Budujemy!

Stan surowy, w porównaniu z innymi etapami budowy, stawia się błyskawicznie. W najpopularniejszej technologii murowanej już po kilku tygodniach, na pustej wcześniej działce, stoją mury. Po paru następnych budynek jest zadaszony. Przed końcem sezonu roboty doprowadza się do stanu surowego otwartego (gotowe są mury i dach) lub zamkniętego (dochodzą jeszcze okna i drzwi).

Dylematy inwestora - Budujemy!

Mamy działkę, projekt jest wybrany, ekipa zarezerwowana. Część kluczowych decyzji już za nami – wybór projektu na ogół oznacza, że wiemy, jakie będą fundamenty, ściany i dach. Nad jego pokryciem, rodzajem ocieplenia i wyborem okien, możemy się nadal zastanawiać. Po doprowadzeniu do posesji prądu i zapewnieniu dostępu do wody można brać się za budowanie.

FUNDAMENTY

To podstawa, na nich opiera się budynek. Mogą mieć postać ław lub płyty. O wyborze jednego z tych rozwiązań decyduje projektant, biorąc pod uwagę konstrukcję budynku, obciążenia, jakie ma przenieść fundament i warunki gruntowe. W stosowanym najczęściej wariancie fundament składa się z wylanych z betonu lub wymurowanych z bloczków ścian fundamentowych, które opierają się na ławach z betonu zbrojonego stalą. Jeżeli nośność gruntu nie jest wystarczająca (np. mamy działkę na torfach), stosuje się płytę fundamentową, która zapewnia równomierne i rozłożone na dużą powierzchnię przekazywanie obciążeń, co eliminuje pękanie ścian. Płytę trudniej zaprojektować, ale szybko się ją wykonuje i jest mniejsza szansa, że robotnicy popełnią błędy, np. przy izolacjach. Roboty fundamentowe rozpoczyna usunięcie spod przyszłego budynku warstwy żyznej ziemi, czyli humusu.

 

Należy pamiętać, że ławy fundamentowe powinny sięgać poniżej granicy przemarzania. Ta, w zależności od lokalizacji, znajduje się od około 80 cm poniżej poziomu gruntu (na zachodzie kraju) do nawet 140 cm (w okolicach Suwałk). Jeśli budujemy na gruntach wysadzinowych, a ławy posadowiono powyżej granicy przemarzania, ściany mogą pękać. Fundamenty trzeba też zabezpieczyć przed wilgocią. Izolację – z papy (na lepiku lub termozgrzewalną) albo specjalnej folii – umieszcza się na wierzchu ściany fundamentowej. Łączy się ją później z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie. Na pionowe powierzchnie ścian fundamentowych nakłada się półpłynną masę bitumiczną.

Redakcja BD
fot. J. Werner

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".