Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kosztorys - Stan surowy

Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego to około 160 000 zł

Kosztorys - Stan surowy

Bazując na kosztorysie przygotowanym przez pracownię oraz własnym doświadczeniu wyceniliśmy etap stanu surowego na nieco ponad 160 000 zł. Jednak trzeba od razu zaznaczyć, że rozbieżności mogą być bardzo duże, sięgające nawet 30% tej wartości. Wiele bowiem zależy od lokalnych cen robocizny oraz wahań kosztów materiałów, rabatów jakie wynegocjujemy itp. Pamiętajmy też koniecznie, że stan surowy jest pojęciem umownym, dlatego zakres robót jaki obejmuje może być różnie rozumiany. Zawsze pamiętajmy o tym negocjując ceny z firmami wykonawczymi oraz dopytując projektanta o przewidywane koszty. Dlatego zawsze precyzyjnie określajmy zakres prac. My założyliśmy, że stan surowy zamknięty obejmuje np. wykonanie ścian zewnętrznych wraz z ociepleniem i tynkiem zewnętrznym. Bowiem tylko wówczas ma sens porównywanie ich wariantów jedno-, dwu- i trójwarstwowego.

 

Ściany dwuwarstwowe, przewidziane w projekcie są często wykonywane dwuetapowo (konstrukcja, a następnie ocielenie za kilka miesięcy), często przez różne ekipy. Z kolei mury jednowarstwowe nie potrzebują ocieplenia w ogóle, zaś trójwarstwowe wykonuje zwykle na raz ta sama ekipa. Porównanie kosztów ścian można więc zrobić tylko, jeżeli uwzględnimy wszystkie warstwy i koszty całości prac. Pamiętajmy, że różnice pomiędzy ofertami wykonawców mogą wynikać z innego rozumienia zakresu robót. Dlatego zawsze żądajmy precyzyjnego wyszczególnienia.

 

Etap stanu surowego to początek budowy, a jakość jego wykonania będzie rzutować na wszystkie dalsze prace. Znany chyba wszystkim przykład to krzywe ściany, które trudno dobrze otynkować, a o typowej cienkiej warstwie (1,5–2 cm) możemy zapomnieć. Co najważniejsze, poprawienie popełnionych w stanie surowym błędów może być bardzo kłopotliwe i kosztowne, a nawet wręcz niemożliwe. We własnym interesie zadbajmy więc, żeby kierownik budowy, ewentualnie także inspektor nadzoru inwestorskiego często zjawiał się na budowie, sprawdzając sposób wykonania zbrojeń, izolacji przeciwwilgociowej fundamentów itp. Do tych elementów nie będzie już później dostępu, a popełnione błędy mogą wyjść na jaw niekiedy dopiero po kilku latach. Zatrudnienie inspektora większość inwestorów ocenia z perspektywy czasu jako jedną z najlepszych decyzji w trakcie budowy.

Opracowanie cen i komentarz Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".