Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja i klimatyzacja

Budując swój pierwszy dom raczej nie zostaniemy ekspertami od wentylacji i klimatyzacji. Jednak warto znać podstawowe zasady funkcjonowania tych systemów. Dzięki temu zorientujemy się, gdy coś na naszej budowie będzie nie tak. Wówczas konsultacja ze specjalistą pozwoli uniknąć późniejszych kłopotliwych i kosztownych poprawek w gotowym domu.

Wentylacja i klimatyzacja

Najważniejsze wymogi, które musi spełnić instalacja wentylacyjna oraz klimatyzacja nie są bardzo liczne i skomplikowane. Nie znaczy to jednak, że ich wykonanie jest banalnie proste. Wiedzieć, jak coś ma działać, a umieć to przełożyć na konkretne rozwiązania, to dwie różne sprawy. I to rozwiązania, które nie będą przesadnie drogie, skomplikowane i kłopotliwe w codziennym użytkowaniu. Rzecz dodatkowo komplikuje fakt, że w polskich domach wiele poważnych zmian robi się dopiero w trakcie budowy, bez projektu i pomocy prawdziwego fachowca.

 

Wręcz sztandarowy przykład to decyzja o zrobieniu mechanicznej wentylacji z rekuperatorem dopiero wówczas, gdy budynek już stoi w stanie surowym i wymurowano już kominy wentylacji grawitacyjnej. Taka metoda działania może bardzo utrudnić prace (gdzie schować kanały?) i podnieść koszty (po co płaciliśmy za te kominy?). Z tych względów najlepiej jeżeli projekt instalacji wentylacyjnej i ewentualnie klimatyzacyjnej powstaje razem z projektem domu. A jeżeli kupujemy projekt gotowy z katalogu, zlećmy od razu jego niezbędne uzupełnienie w części instalacyjnej, uwzględniając konieczne zmiany w ramach adaptacji projektu do warunków naszej działki.

PO CO WENTYLACJA?

Wszyscy wiemy, że powietrze jest niezbędne do życia. Jednak wentylacja jest nam potrzebna nie tylko po to, żebyśmy się nie podusili. Zresztą, do tego wystarczyłaby kilkakrotnie mniejsza wymiana powietrza, niż wymagają tego przepisy.

Redakcja BD
fot. Daikin

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".