Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2017

Kostka brukowa

Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników wokół domu czy ścieżek w ogrodzie. Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów, faktur oraz materiałów, z jakich może być zrobiona, stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni. Nawierzchnia z kostki jest trwała, estetyczna i łatwa w pielęgnacji. W razie potrzeby można także szybko ją naprawić lub zdemontować.

Nawierzchnia z kostki brukowej cieszy się popularnością, ponieważ ma mnóstwo zalet. Najważniejsze z nich to zróżnicowane wzornictwo, łatwość układania, odporność na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, wygoda użytkowania. Wyłożone kostką powierzchnie są ładne, trwałe i funkcjonalne. Nie wymagają też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

PROJEKTUJEMY PODJAZD I CHODNIKI

Jeśli zdecydujemy się na utwardzenie przydomowych powierzchni kostką brukową, prace te należy wcześniej właściwie zaplanować, kierując się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Dobrze jest zacząć od określenia metrażu i rozmieszczenia przeznaczonego do wybrukowania obszaru. Na pewno nie powinien on być zbyt duży, aby nie zdominował otoczenia naszego domu, choć wiele zależy tu od powierzchni samej działki. Zacznijmy od podjazdu. Ważne, aby zapewniał on swobodne manewrowanie samochodem domownikom i odwiedzającym nas gościom. Panuje zasada, że nie powinien być węższy niż 3 m, a odległość między bramą wjazdową i garażową powinna wynosić minimum 6 m. Jeśli mamy więcej miejsca, można pokusić się o podjazd w kształcie ronda, które rozwiąże problem zawracania oraz utworzyć dodatkowe miejsca parkingowe, które na pewno się przydadzą podczas rodzinnych imprez. W środku ronda można zrobić miejsce na kwiatową rabatę.

 

Chodnik łączący furtkę z wejściem do domu powinien przebiegać mniej więcej w linii prostej. Tę zasadę dobrze jest stosować także wcześniej, umiejscawiając dom względem wjazdu na posesję. Aby chodnik był wygodny, powinien mieć 1,2–1,5 m szerokości. Ścieżki w ogrodzie mogą być węższe. Tu w zupełności wystarczy, jeśli będą miały 0,8–1 m. Pamiętajmy, że zawsze łatwiej jest wybrukować powierzchnie o prostym przebiegu oraz nieskomplikowanych kształtach. Wszystkie łuki, zaokrąglenia czy wcięcia niekiedy mogą być bardzo efektowne, ale trzeba mieć świadomość, że ich ułożenie będzie trwało znacznie dłużej i co za tym idzie – będzie droższe.

Redakcja BD
fot. Libet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!