Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Żaluzje, markizy i rolety - Ochrona przed słońcem i nie tylko

W sprzedaży dostępna jest cała gama osłon, których zadaniem jest ochrona wnętrz przed przegrzaniem. Niektóre produkty mają jednak znacznie więcej funkcji. Zimą dodatkowo chronią wnętrza przed wychładzaniem, a przez cały rok stanowią barierę dla intruzów.

Żaluzje, markizy i rolety - Ochrona przed słońcem i nie tylko

Żaluzje, rolety, a może markizy? Omawiane poniżej produkty znacznie różnią się od siebie nie tylko wyglądem, właściwościami, ale także ceną. Wybierając je, warto dobrze przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy zależy nam tylko na ograniczeniu dopływu światła z zewnątrz? Jeśli tak, to czy wyłącznie wewnątrz domu, czy również na tarasie? Chcemy udekorować wnętrza? A może priorytetem jest chęć ograniczenia hałasu z zewnątrz i zabezpieczenie antywłamaniowe? W odpowiedzi na te pytania pomoże charakterystyka najpopularniejszych osłon okiennych.

OSŁONY WEWNĘTRZNE

ŻALUZJE

Żaluzje poziome to jedne z najczęściej stosowanych osłon przeciwsłonecznych. Montuje się je zarówno w oknach elewacyjnych, jak i dachowych. Produkowane są z aluminium i PVC, rzadziej z drewna. Przylegają do przeszklenia dzięki bocznym prowadnicom. Ich największą zaletą jest możliwość kontrolowania natężenia światła – w razie potrzeby powstrzymują je bardzo skutecznie. Lamele wykonane z obustronnie lakierowanego aluminium świetnie nadają się także do pomieszczeń, w których panuje wilgoć, np. w łazienkach. Wadą żaluzji jest to, że są kłopotliwe w czyszczeniu. Mogą być sterowane zarówno ręcznie (do podnoszenia i opuszczania wysoko zamontowanej żaluzji przyda się specjalny drążek), jak i elektrycznie.

 

Pionową odmianą żaluzji poziomych są wertikale. W tych produktach pasy, połączone zazwyczaj łańcuszkiem kulkowym, są znacznie szersze niż w żaluzjach poziomych i wykonane są najczęściej z tkanin poliestrowych. Choć są bardzo skuteczne – zatrzymują nawet 90% światła – w budownictwie jednorodzinnym nie rozpowszechniły się tak, jak w budynkach użyteczności publicznej.

Redakcja BD
fot. Markilux

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".