Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Dylematy inwestora - Dostarczyć media

Po zakończeniu stanu surowego do domu wchodzą elektrycy, hydraulicy i inni instalatorzy. Na murach i podłogach pojawia się siatka przewodów i rur, które później pokryje tynk albo posadzka. Inwestor myśli już o wyborze ładnych kranów i gniazd elektrycznych, a powinien skoncentrować się na rozprowadzeniu instalacji według dobrego projektu. Bo w zasadniczy sposób wpłynie to na komfort życia w domu i jego koszty.

Instalacje rozprowadza się po zakończeniu stanu surowego, a przed wykańczaniem wnętrz. Postęp prac nie jest tak spektakularny, jak przy wznoszeniu ścian. Dla inwestora trudne może być skoordynowanie działań wielu wykonawców i właściwe ułożenie kolejności robót. Ich dobre zaplanowanie jest szczególnie istotne, gdy dom stoi na uboczu a nie wstawiono w nim okien i drzwi. Nieprzykryte tynkami przewody czy rury mogą skusić złodzieja.

 

Projekty gotowe przeważnie zawierają plany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jest w nich również opisany sposób ogrzewania budynku, czyli źródło ciepła i jego dystrybucja oraz wentylacja. Z ogrzewaniem wiąże się rozmiar i usytuowanie kotłowni oraz kominy. To instalacje niezbędne. Oprócz nich w domach coraz częściej pojawia się system alarmowy, klimatyzacja, odkurzacz centralny.

 

Jeżeli schematy instalacji z gotowego projektu nam nie odpowiadają, możemy zlecić ich poprawienie lub stworzenie od nowa uprawnionym fachowcom. Układanie przewodów i rur bez projektu to kiepski pomysł – później okazuje się, że gniazda i przyłącza wod.-kan. są nie tam gdzie trzeba, albo że jest ich za mało.

Redakcja BD
fot. Geberit

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!