Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora - Dostarczyć media

Po zakończeniu stanu surowego do domu wchodzą elektrycy, hydraulicy i inni instalatorzy. Na murach i podłogach pojawia się siatka przewodów i rur, które później pokryje tynk albo posadzka. Inwestor myśli już o wyborze ładnych kranów i gniazd elektrycznych, a powinien skoncentrować się na rozprowadzeniu instalacji według dobrego projektu. Bo w zasadniczy sposób wpłynie to na komfort życia w domu i jego koszty.

Dylematy inwestora - Dostarczyć media

Instalacje rozprowadza się po zakończeniu stanu surowego, a przed wykańczaniem wnętrz. Postęp prac nie jest tak spektakularny, jak przy wznoszeniu ścian. Dla inwestora trudne może być skoordynowanie działań wielu wykonawców i właściwe ułożenie kolejności robót. Ich dobre zaplanowanie jest szczególnie istotne, gdy dom stoi na uboczu a nie wstawiono w nim okien i drzwi. Nieprzykryte tynkami przewody czy rury mogą skusić złodzieja.

 

Projekty gotowe przeważnie zawierają plany instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Jest w nich również opisany sposób ogrzewania budynku, czyli źródło ciepła i jego dystrybucja oraz wentylacja. Z ogrzewaniem wiąże się rozmiar i usytuowanie kotłowni oraz kominy. To instalacje niezbędne. Oprócz nich w domach coraz częściej pojawia się system alarmowy, klimatyzacja, odkurzacz centralny.

 

Jeżeli schematy instalacji z gotowego projektu nam nie odpowiadają, możemy zlecić ich poprawienie lub stworzenie od nowa uprawnionym fachowcom. Układanie przewodów i rur bez projektu to kiepski pomysł – później okazuje się, że gniazda i przyłącza wod.-kan. są nie tam gdzie trzeba, albo że jest ich za mało.

Redakcja BD
fot. Geberit

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".