Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dylematy inwestora - Najprzyjemniejsze na koniec

Wykańczanie to najprzyjemniejszy etap robót – dom nabiera ostatecznego kształtu i zaczyna wyglądać tak, jak sobie wymarzyliśmy. Inwestor może przebierać w rodzajach i kolorach okładzin ściennych oraz podłogowych, niezliczonej liczbie wzorów drzwi wewnętrznych, ceramiki łazienkowej, osprzętu elektrycznego. Niestety, ten etap bywa też frustrujący – rozrzut cen materiałów wykończeniowych jest równie duży, jak ich wybór.

Dylematy inwestora - Najprzyjemniejsze na koniec

Na początku kładzie się tynki (cementowo-wapienne lub gipsowe) i jastrych (cementowy lub anhydrytowy), czyli warstwę podłogi, na której zostanie ułożona posadzka. Tynki i wylewka zakrywają przewody i rury rozprowadzone wcześniej przez instalatorów. W domach z użytkowym poddaszem kolejnym etapem prac jest ocieplenie połaci dachu (przeważnie wełną mineralną) i zabudowanie płytami gipsowo-kartonowymi skosów i podwieszanych sufitów.

Później na budowie pojawiają się glazurnicy, którzy układają okładziny z ceramiki w łazienkach, kuchni, korytarzach, pomieszczeniach gospodarczych, często także w salonie. Gdy tynki i wylewki całkowicie wyschną, roboty mogą zacząć parkieciarze i inni specjaliści od drewna – wytwórcy schodów, mebli pod zabudowę itp. Na koniec zostaje biały montaż, czyli założenie umywalek, sedesów, kranów itd., oraz montaż osprzętu elektrycznego (gniazda, włączniki, punkty oświetleniowe).

Coraz popularniejsze stają się usługi architektów wnętrz, którzy pomagają dobrać materiały i zaaranżować przestrzeń. Ale większość inwestorów wciąż decyduje o wyglądzie swego domu samodzielnie.

Na tym etapie trzeba pilnować budżetu – płytki do łazienki mogą kosztować 40 zł/m2, albo 5 razy więcej. Na podłodze można położyć panele za 30 zł/m2, albo deski z egzotycznego drewna za 300. Zawsze warto mieć na uwadze, ile pieniędzy mamy do dyspozycji i na co możemy sobie pozwolić.

Redakcja BD
fot. Atlas Kuchnie

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze