Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

O ile dużą łazienkę w miarę łatwo zaaranżować, w małej nierzadko trzeba przystawać na kompromisy. W każdym przypadku wykonanie projektu można zlecić profesjonaliście, który przemieni nasze wizje w funkcjonalne rozwiązania.

Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

Wielu projektantów wnętrz uznaje planowanie łazienki za jedno z trudniejszych zadań, wszak nawet w przypadku małego pomieszczenia, opracowanie koncepcji wymaga uwzględnienia wielu parametrów technicznych, a także specjalistycznej wiedzy. Nie posiadając doświadczenia, nie warto samemu porywać się na to zadanie. Wykonawcy już pierwszego dnia zasypią nas bowiem drobiazgowymi pytaniami – o przebieg łazienkowych instalacji, miejsc na otwory rewizyjne, układ płytek, oświetlenia, sprzętów i mebli. Zdecydowanie lepiej przekazać ekipie fachowo rozrysowane szkice.

PIERWSZE DECYZJE

Na początku musimy się zastanowić, ile łazienek jest nam potrzebnych i jaką powinny mieć wielkość. Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej „skroić” pod własne potrzeby wszystkie pomieszczenia sanitarne. Wybierając natomiast projekt domu z katalogu, mamy z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz ich położenie. Warto wtedy od razu sprawdzić, czy metraż tych wnętrz jest odpowiedni, np. względem liczby użytkowników.

 

Minimalna powierzchnia ogólnodostępnej toalety z umywalką i sedesem wynosi ok. 1,5 m2. Dla małej łazienki z prysznicem jest to 2,5–4 m2. Natomiast dla łazienki z wanną – powyżej 5 m2. Nie bez znaczenia jest też kształt pomieszczeń czy lokalizacja okna, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi, np. sedesem i umywalką, powinny wynosić przynajmniej 20 cm.

Redakcja BD
fot. Oras

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".