Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

O ile dużą łazienkę w miarę łatwo zaaranżować, w małej nierzadko trzeba przystawać na kompromisy. W każdym przypadku wykonanie projektu można zlecić profesjonaliście, który przemieni nasze wizje w funkcjonalne rozwiązania.

Planowanie łazienki - Ładnie i funkcjonalnie

Wielu projektantów wnętrz uznaje planowanie łazienki za jedno z trudniejszych zadań, wszak nawet w przypadku małego pomieszczenia, opracowanie koncepcji wymaga uwzględnienia wielu parametrów technicznych, a także specjalistycznej wiedzy. Nie posiadając doświadczenia, nie warto samemu porywać się na to zadanie. Wykonawcy już pierwszego dnia zasypią nas bowiem drobiazgowymi pytaniami – o przebieg łazienkowych instalacji, miejsc na otwory rewizyjne, układ płytek, oświetlenia, sprzętów i mebli. Zdecydowanie lepiej przekazać ekipie fachowo rozrysowane szkice.

PIERWSZE DECYZJE

Na początku musimy się zastanowić, ile łazienek jest nam potrzebnych i jaką powinny mieć wielkość. Projektując dom wspólnie z architektem, znacznie łatwiej „skroić” pod własne potrzeby wszystkie pomieszczenia sanitarne. Wybierając natomiast projekt domu z katalogu, mamy z góry narzuconą ilość i wielkość łazienek oraz ich położenie. Warto wtedy od razu sprawdzić, czy metraż tych wnętrz jest odpowiedni, np. względem liczby użytkowników.

 

Minimalna powierzchnia ogólnodostępnej toalety z umywalką i sedesem wynosi ok. 1,5 m2. Dla małej łazienki z prysznicem jest to 2,5–4 m2. Natomiast dla łazienki z wanną – powyżej 5 m2. Nie bez znaczenia jest też kształt pomieszczeń czy lokalizacja okna, bo funkcjonalne wyposażenie wymaga przestrzeni zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi, np. sedesem i umywalką, powinny wynosić przynajmniej 20 cm.

Redakcja BD
fot. Oras

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".