Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy i ogrodzenia - Stawiamy granice

Ogrodzenie wokół działki powinno harmonizować z otoczeniem, mieć wygodnie rozwiązany wjazd i służyć przez długie lata. Producenci oferują wiele ciekawych propozycji, spośród których na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.

Bramy i ogrodzenia - Stawiamy granice

Jeszcze niedawno wokół posesji najczęściej można było zobaczyć niedrogą siatkę stalową. Od frontu znajdowała się natomiast metalowa brama z furtką. Obecnie grodzimy nieco inaczej, bo oferta rynkowa znacznie się poszerzyła. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, proponując rozmaite systemy ogrodzeniowe z drewna, metalu czy betonu. Mają one nowoczesny wygląd, są zaimpregnowane fabrycznie bądź nie wymagają konserwacji. Gotowe zestawy obejmują przęsła, słupki i inne niezbędne elementy. Montaż jest dość prosty, choć zazwyczaj wynajmuje się w tym celu wyspecjalizowaną ekipę.

 

Szeroka jest również oferta bram wjazdowych. Tradycyjne rozwierane wrota wypierane są obecnie przez modele przesuwne – najczęściej samonośne, wyposażone w automatykę.

PIERWSZE DECYZJE

Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia. Jednak gdy będzie się ono znajdować od strony ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, bądź ma być wyższe niż 2,2 m – musimy zgłosić to w starostwie. Sprawdźmy też, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) nie ma wytycznych co do materiału, kształtu i wysokości płotu. Pamiętajmy, że ogrodzenie nie może przekraczać granicy działki oraz linii rozgraniczającej ulicy, stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt (zabrania się więc umieszczania ostro zakończonych elementów na wysokości poniżej 1,8 m). Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz posesji, a ich progi muszą umożliwiać osobom niepełnosprawnym swobodny wjazd na wózkach inwalidzkich.

Redakcja BD
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".