Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kostka brukowa - Sucho pod stopami

Brukowane nawierzchnie są estetyczne i trwałe. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazdy do garażu, ścieżki i tarasy ziemne. Kostka drewniana ma piękny rysunek słojów, kamienna wygląda elegancko, klinkierowa nie płowieje i występuje w wielu naturalnych odcieniach, zaś betonowa – najpopularniejsza – świetnie imituje różne materiały.

Kostka brukowa - Sucho pod stopami

Nawierzchnie ogrodowe to inwestycja na lata. Zanim więc przystąpimy do ich układania, zastanówmy się, jak chcemy je zaaranżować. Wygląd bruku, od czasu, gdy zaczął robić karierę w obrębie przydomowych posesji, znacznie się zmienił. Ten betonowy nie musi być szary lub czerwony, a klinkierowy – w odcieniach brązu i czerwieni. Kostkę na ogół układa się na sporej powierzchni – podczas jej wyboru pamiętajmy zatem, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród i ogrodzenie. Większość rodzajów bruku ma wszechstronne zastosowanie – nadaje się na ciągi piesze i przeznaczone dla ruchu samochodów.

 

Pamiętajmy jednak, że drewniany służy wyłącznie do utwardzania ścieżek i placyków. Projekt traktów możemy otrzymać nieodpłatnie w firmie, gdzie dokonamy zakupu kostki. Znacznie usprawni on prace – szczególnie gdy decydujemy się na wykonanie ich własnym sumptem. Warto też skorzystać z porady architekta krajobrazu.

BETONOWA

Bruk betonowy oferowany jest dziś w niezliczonej liczbie wzorów. Producenci prześcigają się w tworzeniu modnych kolekcji z elementów o różnym kształcie, wymiarach, kolorze, które razem tworzą ciekawą całość. Nowoczesna kostka – z uszlachetnioną powierzchnią – prezentuje się bardzo atrakcyjnie, nie ustępując kamieniowi czy drewnu. Nowe technologie pozwalają dowolnie ją formować i barwić. Stosuje się rozmaite sposoby obróbki jej wierzchniej warstwy.

 

Cena kamienia jest wysoka, a betonowych imitacji stosunkowo niska. Drewno nie jest kosztowne, za to w przeciwieństwie do betonu – nietrwałe. Profilowanie powierzchni umożliwia nadanie kostce dowolnej faktury (kamienia, drewna itd.). Wyroby obijane (w specjalnym bębnie) – z charakterystycznymi otarciami, rysami – przypominają starobruk. Szczotkowane mają natomiast szorstką, porowatą powierzchnię z efektem melanżu kolorów. Płukane (z warstwą kruszywa na wierzchu) wykazują bardzo dobre właściwości antypoślizgowe.

 

Przed zakupem zwróćmy jednak uwagę, czy kostka zawiera w wierzchniej warstwie jedynie naturalne kruszywo, bez domieszki barwników, które z czasem bledną. Górne krawędzie bruku mogą być fazowane, czyli mieć zaokrąglone lub ukośnie ścięte krawędzie – mniej podatne na obicia i wyszczerbienia.

Redakcja BD
fot. Röben

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Dom Polski 2018
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Dom Polski 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".