Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Strop - kręgosłup domu

Konstrukcja stropowa pełni szczególnie istotną rolę w stabilności całego domu. Przenosi bowiem nie tylko obciążenia użytkowe i od opierających się na niej ścianek działowych, schodów, słupów, ale również usztywnia cały budynek. Integralną częścią stropu jest wieniec kotwiący jego elementy nośne i pełniący funkcję „obręczy” chroniącej ściany przed pękaniem.JAKI STROP WYBRAĆ...

Konstrukcja stropowa pełni szczególnie istotną rolę w stabilności całego domu. Przenosi bowiem nie tylko obciążenia użytkowe i od opierających się na niej ścianek działowych, schodów, słupów, ale również usztywnia cały budynek. Integralną częścią stropu jest wieniec kotwiący jego elementy nośne i pełniący funkcję „obręczy” chroniącej ściany przed pękaniem.

JAKI STROP WYBRAĆ

 

Rodzaj stropu, jego konstrukcję, rozmieszczenie wzmocnień określa zawsze projekt domu i nie można dowolnie zmieniać jego budowy. Jednak w razie potrzeby konstrukcję stropu może zmodyfikować uprawniony konstruktor, umieszczając zmiany na projekcie. Modyfikacje te mogą być spowodowane chęcią zastosowania np. tańszych rozwiązań, dostosowania konstrukcji do planowanego urządzenia wnętrza czy możliwości wykonawczych ekipy budowlanej. Oczywiście decydujące znaczenie przy wyborze konstrukcji stropowej ma jej wytrzymałość na przewidywane obciążenia, gwarantująca bezpieczeństwo użytkowania. W domach jednorodzinnych przyjmuje się, że typowe obciążenie użytkowe wynosi 1,5 kN/m2 (150 kG/m2), ale w przypadku występowania obciążeń skupionych, konstrukcja stropu wymaga dodatkowego wzmocnienia. Takie obciążenia wywołują ciężkie ścianki działowe, obudowy kominków, słupy podtrzymujące konstrukcję dachową. Nie można więc dowolnie zmieniać położenia tych elementów bez odpowiedniego dostosowania samego stropu.

 

Przy wyborze rodzaju stropu warto też brać pod uwagę łatwość dostosowania jego kształtu do zarysu budynku. Wszelkie zaokrąglenia ścian, wykusze wymagają bowiem odpowiedniego ukształtowania również spoczywającego na nich stropu, co w niektórych typach – głównie stropów prefabrykowanych kanałowych – może być trudne do uzyskania.

 

Rodzaj stropu ma również wpływ na jego własności użytkowe, łatwość wykończenia powierzchni sufitu, uniknięcie pojawienia się pęknięć. Najistotniejszą cechą użytkową każdego stropu są jego własności akustyczne, które powinny zapewniać dobre wytłumienie dźwięków powietrznych np. głośnej muzyki, odgłosu kroków, uderzeń o podłogę. Decydujące znaczenie dla skutecznego wyciszenia hałasów ma masa powierzchniowa stropu. Stropy ciężkie dużo lepiej tłumią bowiem dźwięki niż stropy o lekkiej konstrukcji. W najczęściej stosowanych rozwiązaniach masa stropu nie przekracza 300 kg/m2, a stropy z wypełnieniem lekkimi pustakami keramzytowymi, czy też kształtkami styropianowymi są jeszcze lżejsze. W celu zapewnienia dostatecznej izolacji akustycznej przyjmuje się masę stropu powyżej 350 kg/m2, którą uzyskują jedynie grubsze odmiany stropów gęstożebrowych oraz stropy kanałowe. Jednak problemnie dostatecznej izolacyjności akustycznej stropumożna stosunkowo łatwo rozwiązać, układając na nimizolację akustyczną obciążoną pływającym jastrychempodłogowym. Łączna grubość takiej izolacji wynosi6-8 cm, co trzeba brać pod uwagę przy ustalaniuwysokości pomieszczeń na wyższej kondygnacji.

 

Istotnym elementem wpływającym na estetykęwykończenia pomieszczeń jest odporność stropu naklawiszowanie, czyli nierównomierne ugięcie elementównośnych, co powoduje pojawianie się pęknięć nasuficie. Najmniej podatne na takie zjawiska są stropymonolityczne wylewane w deskowaniu, gdyż cała ichpowierzchnia stanowi jednorodną płytę. Przy stropach gęstożebrowych klawiszowaniu zapobiega utworzenie tzw. żebra rozdzielczego przebiegającego w środku jego rozpiętości, prostopadle do belek nośnych. Jednak ze względu na niejednorodność materiałów użytych do jego budowy rysy mogą mimo to pojawiać się, zwłaszcza gdy niestarannie przygotowane zostanie podłoże pod tynk wykończeniowy. Natomiast praktycznie nie udaje się uniknąć powstawania rys na stropach kanałowych, w miejscu łączenia poszczególnych płyt. Nawet w przypadku układania płyt łączonych na tzw. zamki, zawsze istnieje niebezpieczeństwo wzajemnych przemieszczeń się ich krawędzi i wystąpienia nieznacznych pęknięć. Dlatego stropy te powinny być przede wszystkim wykańczane sufitem podwieszanym, który osłoni ewentualne pęknięcia. Łatwość wykończenia powierzchni stropu od spodu to też istotna cecha wpływająca na koszty prac wykończeniowych. Strop monolityczny starannie wykonany wystarczy cienko zaszpachlować, natomiast pozostałe stropy wymagają nałożenia dobrze przylegającego tynku lub zamontowania sufitu podwieszanego.


Pobierz wersję pdf: Strop - kręgosłup domu
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".