Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Co cieplejsze? - Materiały termoizolacyjne

Przy budowie domu jednorodzinnego nie da się uniknąć zastosowania materiałów termoizolacyjnych. Nawet jeśli ściany będą jednowarstwowe, to i tak trzeba będzie ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, połać dachu, czy szczeliny wokół otworów okiennych i drzwiowych. Pomimo, że materiały izolacyjne są podane w projektach, to wielu inwestorów szuka ich zamienników (np....

Przy budowie domu jednorodzinnego nie da się uniknąć zastosowania materiałów termoizolacyjnych. Nawet jeśli ściany będą jednowarstwowe, to i tak trzeba będzie ocieplić strop nad ostatnią kondygnacją, połać dachu, czy szczeliny wokół otworów okiennych i drzwiowych. Pomimo, że materiały izolacyjne są podane w projektach, to wielu inwestorów szuka ich zamienników (np. tańszych, bardziej dostępnych). Z tego względu zawsze warto zapoznać się z właściwościami materiałów ociepleniowych oraz możliwościami ich najlepszego wykorzystania.

Obowiązujące przepisy budowlane wymagają, aby przegrody zewnętrzne budynku mieszkalnego, czyli ściany, dach oraz podłoga na gruncie charakteryzowały się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Po prostu dom pod względem strat ciepła powinien przypominać termos. Oczywiście, istnieją materiały konstrukcyjne umożliwiające wybudowanie „ciepłych” ścian zewnętrznych, ale zastosowanie ich na dachu lub w podłodze na gruncie okazałoby się bardzo kłopotliwe. Jednak i na to jest sposób. Można przecież rozdzielić funkcje i użyć różnych (bardziej wyspecjalizowanych) materiałów zarówno na elementy konstrukcyjne lub osłonowe, jak i na izolację termiczną. Możliwych do zastosowania materiałów ociepleniowych jest bardzo dużo. Wystarczy wymienić słomę, trzcinę, supremę (płyty wiórowo-cementowe), szkło piankowe (pumeks), korek, włókna kokosowe, filc, piankę poliuretanową, włókna celulozowe, polietylen, polistyren i oczywiście wełnę mineralną oraz watę szklaną. Jednak to wcale nie koniec, ponieważ na zasypki bardzo dobrze nadają się keramzyt, żużel, trociny i wióry drzewne, a nawet torf, śrut gumowy czy odpady tekstylne. Wybór jest więc ogromny. Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie materiały są łatwo dostępne, niektóre są bardzo drogie, a jeszcze inne nadają się tylko do określonych zastosowań. Ogólnie najlepszy kompromis pomiędzy ceną, izolacyjnością termiczną i dostępnością uzyskuje się stosując polistyren (styropian) oraz wełnę mineralną, a w następnej kolejności piankę poliuretanową, włókna celulozowe oraz keramzyt. Z tego względu w projektach katalogowych właściwie nie spotyka się innych materiałów termoizolacyjnych. Jednak, jeśli ktoś ma ułatwiony dostęp do słomy, trzciny, czy wiórów drzewnych, to powinien rozważyć ich zastosowanie. Może to bowiem przynieść wymierne korzyści finansowe, choć zwykle będzie wymagało niewielkiej korekty projektu (szczególnie typowego).


Pobierz wersję pdf: Co cieplejsze? - Materiały termoizolacyjne
Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom "Dom Polski"
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom "Dom Polski"

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".